Mamy 30 banków i ponad 2 000 ofert.
Z nami wybierzesz najlepszą.

Interesuje mnie

Porównaj

W 2016 roku zwiększy się wkład własny. Sprawdź, o ile

W 2016 roku zwiększy się wkład własny. Sprawdź, o ile

W związku z wejściem w życie Rekomendacji S, od 2014 roku banki nie udzielają już kredytów hipotecznych bez wkładu własnego. W 2015 roku kredytobiorca, by uzyskać kredyt na mieszkanie, musi posiadać oszczędności w kwocie odpowiadającej przynajmniej 10% wartości nieruchomości, w 2016 roku wkład własny będzie jeszcze wyższy.

Starając się o kredyt hipoteczny w 2014 roku, klient musiał posiadać przynajmniej 5% wkładu własnego. W 2015 roku kredytobiorca, chcąc kupić mieszkanie za pożyczone od banku pieniądze, powinien mieć zaoszczędzone 10% wartości nieruchomości. W roku 2016 wkład własny wzrośnie o kolejne 5% i będzie wynosił 15%, a od 2017 roku kredytobiorca będzie musiał posiadać przynajmniej 20% własnych środków, by dostać kredyt.

Wysoki wkład własny ma być skutecznym zabezpieczeniem interesów nie tylko kredytobiorcy, ale także banku. Tak wysoki próg ma zniechęcić do kredytu osoby, które po prostu na takie zadłużenie nie stać.

Wkład własny to nie wszystko!

Każdy konsument zastanawiający się nad kredytem hipotecznym powinien wiedzieć, że by taki kredyt w banku dostać, trzeba też zainwestować. Wkład własny to nie jedyny wydatek, jaki czeka kredytobiorcę przy okazji zaciągania kredytu. Wnioskujący z własnej kieszeni musi jeszcze opłacić:

  • opłatę notarialną,
  • podatek od czynności cywilnoprawnych (w przypadku kupna nieruchomości z rynku wtórnego),
  • ewentualną prowizję dla agenta nieruchomości (jeśli korzystaliśmy z jego usług),
  • opłatę dla banku za wycenę nieruchomości.

W konsekwencji, jeśli zsumujemy 15% wkładu własnego i dodatkowe 5% na opłaty dodatkowe, okazuje się, że by dostać kredyt hipoteczny w banku, musimy posiadać nawet 20% środków własnych. W związku z tym kredytobiorca, zanim uda się z wnioskiem kredytowym do banku, powinien mieć przygotowaną odpowiednią ilość gotówki. Gdy kredytobiorca nie ma możliwości zdobycia takich środków, może spróbować inny sposób obejść przymus posiadania wkładu własnego.

Sposoby na zdobycie wkładu własnego

Jednym ze sposobów na zwiększenie szans na kredyt hipoteczny przy braku własnych środków jest zastąpienie gotówki inną wartością. Jeśli grunt, na którym budowany będzie dom, należy do nas lub posiadamy już mieszkanie, które zamierzamy sprzedać, bank może potraktować je jako nasz wkład własny. Nie zmieni to jednak faktu, że nie będziemy mieć pełnej kwoty potrzebnej na dokończenie inwestycji.

Inna możliwość to skorzystanie z rządowego programu MdM, czyli Mieszkania dla Młodych. Można dzięki niemu uzyskać dofinansowanie do wkładu własnego w wysokości 10-15%, zależnie od spełnianych warunków.

Ilona Maciejuk

Ilona Maciejuk Ekspert comperia.pl