Kredyt konsumpcyjny
Kredyt konsumpcyjny to pożyczka, którą możemy wykorzystać na zakup dóbr konsumpcyjnych, takich jak samochód, lodówka, czy wycieczka zagraniczna. Jest to forma finansowania, z której mogą korzystać osoby fizyczne. Kredyt przeznaczony jest na cele bezpośrednio nie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Sprawdź teraz najlepsze kredyty gotówkowe!
Kredyt konsumpcyjny możemy podzielić na dwa rodzaje: gotówkowy i bezgotówkowy. W przypadku tego pierwszego klient otrzymuje gotówkę, zaś w drugim przypadku gotówka przekazywana jest określonemu sprzedawcy na opłacenie kupowanych przez klienta towarów.
Warunkiem udzielenia przez bank owego kredytu jest posiadanie zdolności kredytowej i udokumentowane zarobki. Jeżeli przedstawione warunki zostaną spełnione, proces przyznawania pożyczki jest dosyć krótki. Zdarza się nawet tak, że klient może liczyć na natychmiastową wypłatę gotówki.
Kredyt konsumpcyjny wyliczany jest za pośrednictwem stałych i zmiennych stóp procentowych. Na ile możemy się zadłużyć w przypadku tego kredytu? Wszystko zależy od naszych dochodów i historii kredytowej. Przy podpisaniu umowy konsument wciela sie w dwie role - kupującego i kredytobiorcy. Oznacza to, że zawierając umowę o sprzedaży jednocześnie podpisuje umowę o kredyt. Roszczona kwota trafia bezpośrednio na rachunek kredytobiorcy. Za umowę o kredyt konsumpcyjny uważa się w szczególności umowę o pożyczkę i umowę o odroczeniu konsumentowi terminu spełnienia świadczenia pieniężnego.
W ciągu ostatnich dwóch lat znacząco wzrosła różnica między oprocentowaniem, a wysokością stopy procentowej.
Umowa o kredyt konsumpcyjny powinna zawierać: opis rzeczy lub usługi, informację potwierdzającą prawo klienta do kredytu, cenę oraz warunki nabycia. Jeżeli klient posiada wystarczające środki to może spłacić całość kredytu przed czasem. Termin dokonania ostatecznej spłaty powinien być taki sam, jak wyznaczone w umowie terminy rat.