Po co nam IBAN?

Skrót IBAN pochodzi od słów International Bank Account Number. Jest to międzynarodowy format numeru rachunku bankowego. Służy do oznaczenia rachunków bankowych zarówno osób fizycznych jak i prawnych, prowadzonych przez daną instytucję finansową, najczęściej bank.
Sprawdź teraz najlepsze konta osobiste w naszej porównywarce!
W operacjach krajowych stosuje się standardowy NRB (Numer Rachunku Bankowego). NRB składa się z 26 znaków, gdzie 2 pierwsze znaki to liczba kontrolna, kolejne 8 znaków to numer rozliczeniowy banku, a pozostałe 16 to numer rachunku klienta. W standardzie IBAN (dla operacji zagranicznych) numer konta bankowego zostanie uzupełniony o identyfikator kraju. W przypadku Polski przed NRB umieścimy symbol PL.
Standard IBAN został wybrany przez europejski system płatniczy do oznaczania numerów rachunków bankowych dla płatności nominowanych w euro w obrocie transgranicznym oraz w Strefie Euro. Skutkiem przyjęcia takich ustaleń jest obowiązek umieszczania numeru rachunku bankowego w standardzie IBAN we wszystkich dyspozycjach płatniczych nominowanych w euro. Każdy bank strefy euro lub prowadzący rozliczenia w euro musi oznaczać rachunki bankowe nominowane w euro identyfikatorem IBAN. Zasady te zostały zaimplementowane do polskiego Prawa bankowego 1 lipca 2004 roku.
Po co nam IBAN? Jest on nam potrzebny do wysłania pieniędzy za granicę lub z zagranicznego konta na krajowe. Wcześniej należy upewnić się, że stosujemy odpowiedni format numeru rachunku. Niepoprawne wprowadzenie owego numeru grozi opóźnieniami w realizacji operacji lub zwrotem pieniędzy na nasz rachunek bankowy. Numer IBAN może mieć maksymalnie 36 znaków wraz z kodem kraju. Każdy kraj sam określa długość rachunku oraz sam narzuca dopuszczalność liter.
Sprawdź teraz najlepsze konta osobiste w naszej porównywarce!