Fundusz Ekspansji Zagranicznej od BGK
Już niebawem w ramach programu „Inwestycje polskie" uruchomiony zostanie Fundusz Ekspansji Zagranicznej, z którego pomocy skorzystają małe i średnie firmy chcące inwestować za granicą. Środki zostaną przeznaczone na inwestycje o wartości od kilku do kilkunastu milionów złotych.
W ramach programu „Inwestycje polskie" powstanie Fundusz Ekspansji Zagranicznej, który ma zapewnić finansowanie kapitałowe małym i średnim firmom chcącym zdobywać zagraniczne rynki zbytu. Program powstał z inicjatywy Ministerstwa Skarbu Państwa i Banku Gospodarstwa Krajowego.
Głównymi zaletami takiego wsparcia jest podział ryzyka inwestycyjnego pomiędzy inwestora prywatnego i publicznego. Przedsiębiorcy mogą liczyć na współfinansowanie w postaci kapitału czy pożyczek. Będą mieć ułatwiony dostęp do innego finansowania, przede wszystkim bankowego, dzięki „certyfikatowi jakości", co wynika bezpośrednio z udziału partnera publicznego,
Dla firm, szczególnie mniejszych, które rozpoczynają swoją przygodę z kontaktami zagranicznymi, wsparcie oznacza możliwość budowania doświadczenia w prowadzeniu międzynarodowych projektów inwestycyjnych. Jako główny kierunek obranej strategii wymienia się działania wspierające eksporterów i polskie firmy na rynkach zagranicznych. BGK chce wykorzystywać swoje zasoby finansowe i posiadane kompetencje, aby wspierać polską gospodarkę.
Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował, że obecnie przeprowadzane są analizy popytu na ten rodzaj finansowania. Ma to pozwolić na określenie liczby firm zainteresowanych wsparciem w kolejnych latach. Etap analiz zostanie zakończony najprawdopodobniej w I kwartale 2015 roku. Wówczas rozpoczną się prace nad stworzeniem dokumentacji funduszu. Będą również przygotowywane pierwsze projekty do szybkiego uruchomienia w momencie startu inicjatywy.
Fundusz Ekspansji Zagranicznej będzie ulokowany w strukturze TFI BGK. Przyjmie formę Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych (FIZAN). Bank Gospodarstwa Krajowego będzie obejmował certyfikaty funduszu ze środków, które zostaną mu przyznane przez Skarb Państwa. W początkowej fazie kapitał funduszu wyniesie 100 mln zł, jednak przewiduje się, że w ciągu 7 lat może wzrosnąć do 1,5 mld zł.