Eksperci BGŻ radzą jak efektywnie oszczędzać
W związku z obniżeniem opłat od transakcji kartami płatniczymi oraz decyzjami Rady Polityki Pieniężnej odnośnie rekordowo niskich stóp procentowych, banki poszukują zysków, które po tych zmianach zaczęły znacząco spadać.
Coraz częściej skutkuje to podwyższeniem prowizji i opłat oraz zmianą warunków korzystania z usług bankowych, która w celu obniżenia lub uniknięcia opłat narzuca klientowi zwiększenie wysokości kwot transferowanych w danym okresie. Eksperci Banku Gospodarki Żywnościowej przedstawili kilka sposobów obrony przed tymi podwyżkami, które dodatkowo dają nam możliwość generowania zysków dzięki naszym oszczędnościom.
Najważniejsze, żeby nie trzymać pieniędzy w przysłowiowej skarpecie. W tym przypadku podwyżki opłat nas nie dotyczą i straty może nie są znaczące, bo inflacja nie galopuje jak przed laty, ale o jakimkolwiek zysku możemy zapomnieć. Tradycyjny rachunek osobisty to także nie najlepszy pomysł – zazwyczaj bankowy ROR od skarpety różni jedynie wyeliminowanie ryzyka kradzieży oszczędności.
Jedną z możliwości jest zdeponowanie środków na lokacie, to jednak czasowo blokuje dostęp do finansów, a i oferta oprocentowania nie jest przesadnie atrakcyjna. Ciekawym kompromisem jest konto oszczędnościowe ze stałym dostępem do środków przy atrakcyjnym oprocentowaniu, niejednokrotnie przewyższającym stawki depozytowe. Bez trudu znajdziemy tego typu konto oferujące dodatkowo darmowe przelewy lub ich pakiet, co pozwoli na kolejne oszczędności, które bez trudu pokryją koszty utrzymania konta nawet po podwyżkach.