Mamy 30 banków i ponad 2 000 ofert.
Z nami wybierzesz najlepszą.

Interesuje mnie

Porównaj

Jak działa produkt strukturyzowany?

Jak działa produkt strukturyzowany?

Produkt strukturyzowany to termin, z którym coraz częściej spotykają się klienci banków. Czym on właściwie jest i czy warto w taki produkt wkładać nasze pieniądze?

Banki oferują swoim klientom różne sposoby oszczędzania i inwestowania. Do najpopularniejszych i zarazem najbezpieczniejszych należą konta oszczędnościowe oraz lokaty. Coraz większą popularnością cieszą się też produkty strukturyzowane, które - mimo większego ryzyka dla klienta - dają szansę na wyższe zyski niż depozyty.

Czym jest produkt strukturyzowany?

Produkt strukturyzowany to instrument finansowy, który w praktyce składa się z kilku składowych, zwykle dwóch: części bezpiecznej (obligacji, lokat) i bardziej ryzykownej (inwestycyjnej).

Dzięki takim produktom osoby fizyczne mają możliwość inwestowania na takich rynkach, do których nie miałyby w normalnych warunkach bezpośredniego dostępu lub unikaliby ich ze względy na zbyt małą wiedzę na temat ich funkcjonowania. Produkty tego typu kieruje się do osób, którym zależy na uzyskaniu szansy na wyższy niż na lokacie zysk.

Największe zalety struktur to częsta ochrona kapitału (zależnie od warunków umowy), który został zainwestowany, przy możliwości wysokiego zarobku. Oczywiście takie produkty posiadają nie tylko zalety, ale również wady. Wśród tych drugich najistotniejszy jest bez wątpienia wysoki poziom skomplikowania. To powoduje, że utrudnione jest oszacowanie potencjalnych zysków, co może niejednego klienta odstraszyć od tego produktu.

Działanie produktu

Jeśli decydujemy się na skorzystanie z tego sposobu pomnażania kapitału, to mamy w większości przypadków zapewnioną stuprocentową ochronę kapitału (choć nie we wszystkich przypadkach). Jeśli chodzi o zysk, to zwykle twórcy tych instrumentów uzależniają go od spełnienia określonych warunków. Warunkiem może być np. wzrost cen akcji określonych spółek w określonym czasie. Produkty tego typu opierają się także o ceny i wartości surowców, akcji, towarów, kursów walutowych czy metali szlachetnych. Chcąc dowiedzieć się, ile potencjalnie możemy zarobić na danym instrumencie, należy dokładnie wczytać się w warunki jego sposobu działania.

Struktury to ciekawe instrumenty oszczędnościowo-inwestycyjne, pozwalające na osiągnięcie zdecydowanie większych zysków niż w przypadku tradycyjnych lokat i kont oszczędnościowych. Polecane są przede wszystkim osobom z większym zapleczem finansowym (odradzamy inwestowanie w struktury wszystkich, a nawet większości posiadanych oszczędności), które są w stanie ponieść ryzyko niepowodzenia, braku zysku, a nawet utraty części kapitału.

Emilia Kasińska

Emilia Kasińska Ekspert comperia.pl