Mamy 30 banków i ponad 2 000 ofert.
Z nami wybierzesz najlepszą.

Interesuje mnie

Porównaj

Jak i gdzie ustanowić pełnomocnictwo do konta bankowego?

Jak i gdzie ustanowić pełnomocnictwo do konta bankowego?

Pełnomocnictwo do rachunku bankowego daleko różni się od współposiadania konta. Co prawda, w jednym i drugim przypadku, osoby posiadające takie uprawnienia mają wpływ na nasze pieniądze, ale prawa pełnomocnika są bardziej ograniczone. Sprawdźmy, jak i gdzie ustanowić pełnomocnictwo.

Współposiadanie rachunku zapewnia właściwie nieograniczone dysponowanie środkami na koncie i możliwość wykonywania tych samych operacji przez obu współposiadaczy. Pełnomocnik do rachunku ma natomiast ograniczone prawa w zarządzaniu środkami zgromadzonymi na ROR-ze.

Właściciel konta może zdecydować, czy udzieli do swojego rachunku pełnomocnictwa ogólnego czy rodzajowego. W pierwszym przypadku osoba z pełnomocnictwem ma prawo do wykonywania tych samych operacji na koncie, co właściciel (z kilkoma wyjątkami, o których później), w drugim – zakres czynności jest ograniczony i ściśle określony przez właściciela rachunku. Jednak nawet w przypadku pełnomocnictwa ogólnego (pełnego) są takie obszary, które zarezerwowane zostały tylko dla właściciela konta.

Pełnomocnik nie może na przykład udzielać dalszych pełnomocnictw, nie może dokonywać żadnych zmian w umowie z bankiem, ani wypowiadać tej umowy, nie może zwracać się do instytucji finansowej o wydanie nowej karty do konta, ani nie może wydawać dyspozycji na wypadek śmierci właściciela rachunku. Oczywiście, pełnomocnik nie ma też żadnego prawa, żeby wnioskować w imieniu właściciela rachunku o kredyt odnawialny.

Tak ograniczony zakres operacji w przypadku pełnomocnika jest również alternatywą dla ustanawiania współwłasności konta. Gdy nie darzymy żadnej osoby bezgranicznym zaufaniem, lepiej ustanowić pełnomocnika niż współwłaściciela.

Zasady funkcjonowania pełnomocnictwa zostały uregulowane w Kodeksie cywilnym. Gdy chcemy ustanowić pełnomocnika, potrzebne będzie nasze, jako mocodawcy, oświadczenie. Możemy to zrobić osobiście w oddziale banku, ale także wysyłając pismo, ale z podpisem potwierdzonym przez notariusza. Może do tego użyć formularzy banku dostępnych w oddziałach albo na stronach internetowych. Pełnomocnik powinien również złożyć wzór swojego podpisu w banku.

Tak naprawdę każdy może zostać pełnomocnikiem. Trzeba jednak posiadać pełną zdolność do czynności prawnych.

Pełnomocnictwo może wygasnąć w kilku przypadkach. Pełnomocnik traci swoje prawa, gdy nastąpi śmierć właściciela konta. Wtedy prawo do środków przejmują spadkobiercy zmarłego. Pełnomocnictwo przestaje także obowiązywać, gdy zostanie odwołane albo gdy minie termin jego ważności.  

Tomasz Słupczyński

Tomasz Słupczyński Ekspert comperia.pl