Nie masz stałego dochodu? Sprawdź, czy dostaniesz pożyczkę
Otrzymanie pożyczki bankowej w sytuacji, gdy nie posiadamy stałego dochodu, bo np. pracujemy w ramach umowy cywilnoprawnej, jest w Polsce trudne. Dlaczego, będąc zatrudnionym nie na etacie, trzeba spełniać inne kryteria niż w przypadku umowy o pracę i czy koniec końców można w takiej sytuacji liczyć na pożyczkę?
Większość banków niestety wciąż dochodów na podstawie umów cywilnoprawnych nie chce brać pod uwagę, jeśli jest ona jedynym źródłem dochodu. Często są one uwzględniane, jeśli stanowią dodatek do zarobków osiąganych z innego tytułu. Czasami jednak banki nie wykluczają tego typu umów, biorąc pod uwagę przede wszystkim wysokość pensji.
Klienci bez etatu traktowani są jako klienci bardziej ryzykowni, bo są bardziej narażeni na możliwość utraty pracy. Ostrożność banków w przyznawaniu kredytów osobom niepracującym na etacie wynika także ze statystyk. Okazuje się, że najsolidniej kredyty spłacają osoby pracujące w ramach umowy o pracę. Gorzej w tej materii radzą sobie osoby z umowami cywilnoprawnymi, a największe kłopoty mają osoby prowadzące działalność gospodarczą.
Okres zatrudnienia
Udzielając kredytów, banki stosują wobec klientów z umowami cywilnoprawnymi ostrzejsze kryteria. Zwykle istotna jest długość zatrudnienia. Instytucje, starając się zabezpieczyć, wymagają, aby umowa była ważna przez określony czas. Przydatne może okazać się wówczas oświadczenie pracodawcy z informacją o planowaniu przedłużenia umowy.
Ciągłość zatrudnienia
Istotne przy ubieganiu się o kredyt jest ciągłość i regularność dochodów. Dobrze więc, jeśli kredytobiorca może przedstawić kilka umów o dzieło czy zlecenie, które następowały po sobie. Należy udowodnić, że umowy były odnawiane. Banki często w regulaminach zamieszczają zastrzeżenia co do ciągłości umów lub maksymalnej przerwy między nimi.
Stabilność dochodów
Banki biorą również pod uwagę stabilność dochodów. Podczas weryfikacji wniosku kredytowego zbadają, jak w przeciągu kilkunastu miesięcy kształtowały się nasze zarobki i jak duże były wahania ich wysokości.
Pamiętajmy, że banki nie stosują sztywnych kryteriów i wnioski rozpatrują indywidualnie. Oznacza to, że jeśli osoba pracująca w ramach umowy cywilnoprawnej nie otrzymała pożyczki w jednym banku, ma możliwość otrzymania jej w kolejnym. Jeżeli jednak nie będzie to możliwe, warto zastanowić się nad pożyczką w jednej z instytucji pozabankowych, których na rynku stale przybywa, a dzięki czemu oferują coraz niżej oprocentowane, konkurencyjne oferty.