Jakie informacje musi podać bank kredytobiorcy?
Umowa kredytowa jest jednym z najważniejszych etapów na drodze do uzyskania kredytu. Stanowi ona podstawowy dokument łączący bank z jego klientem, określając jednocześnie prawa i obowiązki obydwu stron. W związku z tym powinna zawierać wyczerpujące i dokładne informacje na temat kredytu. Sprawdźmy, jakie dane musi podać bank kredytobiorcy.
Ustawa o kredycie konsumenckim formułuje główne i najważniejsze wymogi, jakie powinny znaleźć się w umowie kredytowej. Określa ona także uprawnienia konsumenta, gdy kredytodawca nie dopełni wobec niego obowiązków informacyjnych w tym zakresie.
Przede wszystkim umowa kredytowa powinna zostać zawarta na piśmie - przysługuje po jednym egzemplarzu dla każdej ze stron. W dokumencie należy obowiązkowo umieścić dane osobowe konsumenta, czyli imię, nazwisko, adres oraz nazwę i siedzibę kredytodawcy.
Następnie muszą zostać umieszczone dane dotyczące udzielanego kredytu:
- jego wysokość,
- zasady i termin spłaty zadłużenia,
- wysokość rocznej stopy oprocentowania wraz z warunkami jej zmiany,
- całkowity koszt kredytu,,
- wysokość opłat i prowizji, a także innych kosztów związanych z zawarciem umowy,
- w przypadku, gdy kredyt jest zabezpieczony polisą ubezpieczeniową lub hipoteką, w umowie muszą się znaleźć warunki i sposób asekuracji.
Umowa kredytowa musi także określać skutki przedterminowej spłaty zadłużenia, termin i sposób odstąpienia od umowy oraz konsekwencje naruszenia postanowień umowy. W dokumencie powinna się także znaleźć informacja o prawie kredytodawcy do zastrzeżenia prowizji za dokonanie spłaty kredytu przed terminem i zasady ustalenia wysokości tej prowizji.
Brak powyższych klauzul w umowie kredytowej skutkuje tym, że konsument może skorzystać z sankcji kredytu darmowego. W takim przypadku kredytobiorca, po złożeniu pisemnego oświadczenia, zwraca kredyt bez odsetek i innych kosztów w terminie i w sposób ustalony w umowie. W przypadku, gdy dokument nie reguluje takiej możliwości, wtedy konsument zwraca kredyt w równych ratach, płatnych co miesiąc od dnia zawarcia umowy. Zwrot środków udzielonych w kredycie nie zawsze jest natychmiastowy, jeśli umowa nie przewiduje terminu spłaty, kredytobiorca zwraca dług w terminie 5 lat w przypadku kredytów konsumenckich do wysokości 80 000 złotych. Na spłatę kredytów powyżej tej kwoty klient ma 10 lat.