Kredyty z gwarancją de minimis pomogą młodym przedsiębiorcom
Gwarancje de minimis pozwalają właścicielom małych i średnich firm z krótkim stażem na rynku pozyskać niezbędne fundusze w ramach bankowych kredytów. I to na preferencyjnych warunkach.
Niestety pomimo ciągłego rozwoju rynku finansowego w naszym kraju i poszerzania się wachlarza ofert kredytowych dla firm o niewielkim stażu, nadal ciężko jest właścicielom takich biznesów o atrakcyjne i nisko oprocentowane kredyty. Idealnym rozwiązaniem może być rządowy program gwarancji de minimis.
Nowa firma to dla banku ryzyko
Początek prowadzenia własnej działalności gospodarczej, a co za tym idzie także krótki staż i nieugruntowana pozycja na rynku, to duże przeszkody na drodze po kredyt.
Wymagania względem młodych przedsiębiorców są w wielu przypadkach jasno i dość rygorystycznie określone. To niestety już na starcie zniechęca młodych ludzi do starania się o odpowiednie finansowanie dla swojej wymarzonej firmy. W wielu przypadkach idealnym rozwiązaniem wszelkich problemów może stać się rządowa gwarancja de minimis.
Gwarancje de minimis szansą dla małych firm
Gwarancją de minimis oznacza zabezpieczenie spłaty kredytu zaciągniętego przez przedsiębiorcę do określonej w umowie kwoty.
Podmiotem będącym gwarantem spłaty długu staje się Bank Gospodarstwa Krajowego. W razie problemów kredytobiorcy ze spłatą rat, bierze na siebie obowiązek uregulowania jego długów. W następnej kolejności ustala z dłużnikiem warunki zwrotu tej kwoty. Dzieje się to już jednak już bezpośrednio między BGK a przedsiębiorcą.
Jak uzyskać gwarancję?
Z gwarancji BGK mogą korzystać przedsiębiorcy z sektora MSP, ale tylko ci, którzy wykażą się odpowiednią zdolnością kredytową. Nie mogą oni posiadać żadnych zadłużeń wobec swoich pracowników czy instytucji państwowych, ani nie może na ich rachunku widnieć obowiązek zwrotu wcześniej zaciągniętych środków uzyskanych z pomocy publicznej.
Korzyści dla przedsiębiorcy
Kredyty z gwarancją BGK zwiększają szansę na zdobycie odpowiedniego finansowania działalności przez klientów działających na rynku od niedawna, posiadających krótką historię kredytową lub nieposiadających majątku, który mógłby stanowić zabezpieczenie kredytu.
O takie zabezpieczenie stara się bezpośrednio BGK. Dodatkowo kredytobiorca może liczyć na obniżoną marżę lub prowizję kredytu, a także niższe koszty ustanowienia zabezpieczenia.