Mamy 30 banków i ponad 2 000 ofert.
Z nami wybierzesz najlepszą.

Interesuje mnie

Porównaj

Rodzaje zabezpieczeń kredytów samochodowych: depozyt karty pojazdu

Rodzaje zabezpieczeń kredytów samochodowych: depozyt karty pojazdu

Kredyt samochodowy to stosunkowo tani i wygodny sposób na zdobycie środków na zakup auta. Niestety, podobnie jak w przypadku kredytów hipotecznych, wiąże się on z koniecznością ustanowienia odpowiednich zabezpieczeń. Jednym z nich może być depozyt karty pojazdu.

Banki dają klientom możliwość sfinansowania zakupu pojazdu, a prowadzą do tego dwie podstawowe drogi. Pierwsza z nich to tradycyjny kredyt gotówkowy, który nie wiąże się z żadnymi zabezpieczeniami i dodatkowymi wymogami (poza odpowiednią zdolnością kredytową), jednak oznacza dość wysokie koszty spłaty zobowiązania. Jest to zazwyczaj najdroższy kredyt w ofercie banków. Alternatywą dla niego, w sytuacjach, gdy celem kredytowania ma być auto lub inny pojazd, jest kredyt samochodowy.

Kredyty samochodowe

Kredyt samochodowy jest kredytem celowym i może być przeznaczony tylko na zakup określonego wcześniej pojazdu. W niektórych sytuacjach banki dopuszczają możliwość sfinansowania kosztów administracyjnych, związanych z nabyciem czy przerejestrowaniem auta. Taki rodzaj kredytu znacznie obniża koszty całej operacji (szczególnie w stosunku do kredytów gotówkowych), a nierzadko pozwala na nabywanie pojazdów na preferencyjnych warunkach, oferowanych wspólnie przez bank i salon danej marki. Największą wadą tego produktu jest natomiast konieczność zabezpieczenia na przedmiocie kredytowania.

Rodzaje zabezpieczeń

Najpopularniejszą formą zabezpieczenia kredytu samochodowego jest cesja praw z polisy AC (autocasco jest obowiązkowe) czy przewłaszczenie, które sprawia, że bank staje się na okres kres kredytowanie współwłaścicielem samochodu. O ile te dwa rodzaje zabezpieczeń nie stanowią szczególnego problemu i ograniczenia, o tyle depozyt karty pojazdu oznacza już dość istotne konsekwencje. 

Depozyt karty pojazdu

Wiele banków decyduje się na zdeponowanie karty kredytowanego pojazdu, gdyż w ten sposób zamyka się przed klientem możliwość sprzedaży przez niego auta czy dokonywania zmian w dowodzie rejestracyjnym. Na każde takie działanie zgodę musi wcześniej wyrazić bank. Oczywiście zdarza się, że w danej sytuacji karta pojazdu jest po prostu niezbędna kredytobiorcy, dlatego też bank dopuszcza możliwość jej czasowego wypożyczenia. Zgodę na to otrzymamy jednak tylko w sytuacji, gdy wcześniej regularnie i bez żadnych opóźnień spłacaliśmy kredyt. Może się też okazać, że takie wypożyczenie będzie dla nas dodatkowym kosztem.

Tomasz Słupczyński

Tomasz Słupczyński Ekspert comperia.pl