Co robić, gdy skradziono leasingowany samochód?
Polacy coraz częściej korzystają z leasingu. Coraz częściej też mogą spotkać się z problemami z nim związanymi. Jednym z nich może być sytuacja, w której leasingowane auto zostanie skradzione.
Polacy coraz chętniej korzystają z leasingu ze względu na niewielkie zaangażowanie własnego kapitału, optymalizację obciążeń podatkowych, a także możliwość odliczenia podatku VAT. Podpisując umowę leasingową, warto jednak rozpatrzyć różne scenariusze, również ten, co się stanie, gdy auto zostanie skradzione.
Przekazanie prawa do korzystania
W ramach leasingu finansujący przekazuje leasingobiorcy prawo do korzystania z określonej rzeczy, w naszym przykładzie - auta. Zostają przy tym ustalone pewne warunki leasingu, w tym okres jego trwania oraz wysokość rat leasingowych. Umowa powinna zostać zawarta na piśmie pod rygorem nieważności.
Przejęcie ryzyka przez leasingobiorcę
W momencie wydania auta, leasingobiorca przejmuje ryzyko związane z utratą rzeczy. Warto zaznaczyć, że jeśli w trakcie trwania leasingu auto zostanie utracone z powodu okoliczności, za które finansujący nie ponosi odpowiedzialności, umowa wygasa. Finansujący w takiej sytuacji może wystąpić z żądaniem uregulowania niezapłaconych rat. Suma należności zostanie pomniejszona o dotychczas uregulowane raty, jak również o środki, które wypłacone zostaną z tytułu ubezpieczenia. Ważne jest, aby w przypadku kradzieży natychmiast poinformować o tym leasingodawcę.
Czytajmy umowy
Podpisując umowę leasingową, należy pamiętać o ponoszonym ryzyku. Jeśli bowiem leasingowany samochód zostanie skradziony, nawet z przyczyn od nas niezależnych, ciąży na nas obowiązek zapłaty wszystkich pozostałych rat leasingowych. Bardzo ważne jest zatem dokładne zapoznanie się z umową przed jej podpisaniem.
Zabezpieczenia
Warto się zabezpieczyć na wypadek kradzieży leasingowanego auta. Można skorzystać z ubezpieczenia od wartości pojazdu (GAP) oraz oczywiście z ubezpieczenia autocasco (AC). Może nam to umożliwić odzyskanie całkowitej wartości skradzionego samochodu.
Umowa leasingu nakłada na nas zarówno prawa, jak też obowiązki. Jako korzystający z przedmiotu umowy mamy obowiązek utrzymywać auto w należytym stanie. Aby ustrzec się przed negatywnymi konsekwencjami, najlepszym wyjściem jest zatroszczenie się o stosowne ubezpieczenie, których obecnie na rynku znajdziemy wiele.