Mamy 30 banków i ponad 2 000 ofert.
Z nami wybierzesz najlepszą.

Interesuje mnie

Porównaj

Dlaczego warto mieć poduszkę finansową?

Dlaczego warto mieć poduszkę finansową?

Nieprzewidziane wydatki często mogą okazać się sporym problemem. Ekonomiści zgodnie twierdzą, że zawsze warto mieć oszczędności na czarną godzinę. Jak zgromadzić potrzebne środki i ile ich powinno być?

Nagła utrata pracy, choroba, kradzież - sytuacji, w których będziemy nagle potrzebować dodatkowych środków, może być wiele. Właśnie dlatego dobrze mieć poduszkę finansową.

Dlaczego warto?

Poduszka finansowa pozwoli na zminimalizowanie ryzyka. W wyniku np. źle zainwestowanych pieniędzy możemy narazić się na zadłużenie, dlatego nad posiadaniem poduszki finansowej warto zastanowić się przed podjęciem decyzji o inwestycji.

A co w sytuacji, gdy zaczyna brakować środków na regulowanie należności? Posiadając odpowiednie zabezpieczenie, możemy uniknąć ponagleń do zapłaty i wszelkiego stresu z tym związanego. Przede wszystkim zyskujemy spokój. Mamy świadomość, że niezależnie, co się stanie, mamy możliwość odpowiedniej spłaty wszelkich należności. To z kolei również może wpłynąć na podejmowanie przemyślanych, niepochopnych decyzji finansowych.

Jak budować?

Najważniejsza w budowaniu poduszki finansowej jest systematyczność. Warto odkładać nawet mniejsze kwoty, jednak należy robić to systematycznie. Sposobów na gromadzenie oszczędności jest wiele. Już na samym początku przeliczmy, ile pieniędzy jest nam potrzebne na codzienne wydatki. Oszacujmy, ile wydajemy miesięcznie na cele mieszkaniowe, jedzenie, ubrania itd.

Oceńmy swój budżet. Sprawdźmy, z których wydatków moglibyśmy zrezygnować. Możliwe, że co miesiąc wydajemy duże sumy na coś, bez czego możemy się spokojnie obejść, nie odczuwając przy tym straty. Analizujmy regularnie swój budżet. Warto wszystko zapisywać, gromadzić rachunki, paragony. Dużo łatwiejsze okaże się zestawienie wydatków miesięcznych i stwierdzenie, na co wydajemy najwięcej.

Ustal cel

Wyznaczajmy sobie osiągalne cele. Uzbierana suma powinna być odpowiadająca naszym możliwościom i zarobkom. Warto określić, jaką kwotę miesięcznie jesteśmy w stanie odkładać. Wiele osób twierdzi, że nie oszczędza, bo wydaje tyle, ile zarabia. A czy nie spotkaliśmy się z sytuacją, w której pomimo wzrostu dochodów, okazywało się, że automatycznie nasze wydatki wzrosły? Zastanówmy się, z jakich wydatków jesteśmy w stanie zrezygnować.

Gdzie odkładać?

Banki dostarczają nam teraz wiele różnych produktów, w ramach których możemy gromadzić środki. Zdecydować się możemy na automatyczny comiesięczny przelew z ROR-u, możemy założyć konto oszczędnościowe czy lokatę.

O tym, że warto mieć oszczędności, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Trudniej przekonać do tego, że faktycznie każdy może oszczędzać. Stosując się do kilku rad, może to nie przysporzyć kłopotów, a pomóc.