Mamy 30 banków i ponad 2 000 ofert.
Z nami wybierzesz najlepszą.

Interesuje mnie

Porównaj

Formalności przy wznowieniu działalności gospodarczej

Formalności przy wznowieniu działalności gospodarczej

Działalność gospodarcza może być dla przedsiębiorcy ciężarem, jeśli nie przynosi oczekiwanych zysków. Dzięki ustawie o swobodzie gospodarczej istnieje możliwość zawieszania działalności. Sprawdźmy, jakie formalności obowiązują przy jej wznowieniu.

Prowadzenie firmy to ryzyko. Przedsiębiorca, decydując się na funkcjonowaniu na rynku, nie wie, czy na pewno jego działalność przyniesie zyski. Prawo pozwala czasowo zaprzestać prowadzenia biznesu. Warunkiem takiego rozwiązania jest to, że taki przedsiębiorca nie może zatrudniać pracowników.

Wznowienie funkcjonowanie firmy

Właściciel firmy musi dopełnić odpowiednie formalności związane z zawieszeniem działalności. Przedsiębiorca, który zdecydował się na taką opcję, może w każdym momencie wznowić prowadzenie firmy. Okres zawieszenia zadeklarowany przy składaniu wniosku o zawieszenie nie ma charakteru wiążącego. Oznacza to, że gdy przedsiębiorca zawiesił działalność np. na rok, może wznowić jej prowadzenie nawet po trzech miesiącach. 

Aby odwiesić działalność gospodarczą, należy złożyć wniosek do odpowiedniego organu rejestrowego, np. do wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. Wznowienie działalności nie ogranicza prawa jej zawieszania w przyszłości.

W przypadku, gdy przedsiębiorca nie wznowi działalności przed upływem okresu 24 miesięcy od dnia zawieszenia, wpis dotyczący tej firmy, zamieszczony w CEIDG lub KRS, może zostać wykreślony z urzędu. Dodatkowo właściciel przedsiębiorstwa rejestrowany w KRS może być także wzywany do podjęcia w tym zakresie odpowiednich czynności, np. wznowienia lub likwidacja działalności, a w przypadku zaniechania obowiązków może być ukarany grzywną. 

Zatrudnianie pracownika

Przedsiębiorca, który zawiesza działalność, nie może zatrudniać pracowników. Wznawiając działanie firmy z zamiarem zatrudnienia kogoś na etacie, przedsiębiorca jest zobowiązany podpisać umowę z osobą, z którą rozwiązał stosunek pracy w ramach grupowego zwolnienia, jeśli pracownik taki zgłosi chęć pracowania w danej firmie w ciągu roku od rozwiązania umowy pracy. Wymóg taki ma moc prawną w okresie 15 miesięcy od dnia rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia. 

Jakie organy powiadomić?

Wznowienie działalności gospodarczej wymaga od przedsiębiorcy powiadomienia o tym fakcie stosownych organów, czyli urząd gminy lub sąd rejestrowy, urząd skarbowy, ZUS, GUS. Należy to zrobić na właściwych formularzach.

Wniosek o zawieszenie i wznowienie działalności musi być złożony na formularzu EDG-1. Przedsiębiorca może złożyć wniosek osobiście, przesłać listem poleconym lub złożyć go w formie elektronicznej.

Ilona Maciejuk

Ilona Maciejuk Ekspert comperia.pl