KIR wprowadza nowy System Płatności Kartowych
Niedawno Krajowa Izba Rozliczeniowa otrzymała zgodę Prezesa Narodowego Banku Polskiego na prowadzenie Systemu Płatności Kartowych (SPK). Co dla systemu bankowego w kraju oznacza jego wprowadzenie?
Nowy system wdrażany przez KIR jest przeznaczony do rozliczania transakcji dokonanych przy użyciu kart wydanych przez banki i instytucje funkcjonujące na terytorium naszego kraju. Docelowo system będzie miał na celu przetwarzanie płatności kartowych, które będą realizowane w punktach usługowo-handlowych, bankomatach i wszystkich innych urządzeniach, które działają na Polskim rynku usług płatniczych. Przewiduje się, że następnym krokiem może być wprowadzenie krajowej karty płatniczej.
Rozliczenia krajowych transakcji
Oprócz rozliczenia krajowych transakcji kartowych KIR w ramach nowego systemu będzie udostępniał niezbędne do rozliczenia transakcji dla kart usługi wspierające. Ma to przede wszystkim zapewniać lokalną obsługę określonych procesów w zakresie rozliczeń transakcji, których dokonują Polacy, gdy korzystają z produktów Visa i MasterCard. Dzięki podpisanej przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego zgodzie KIR może podpisywać umowy z uczestnikami systemu.
Start procesów wdrożeniowych
Rozpoczęły się już procesy wdrożeniowe systemu. Obecnie KIR pracuje nad sformalizowaniem deklaracji w postaci listów intencyjnych rozesłanych do banków. Już przed zatwierdzeniem przez NBP podpisano kilka listów intencyjnych z bankami i agentami rozliczeniowymi.
Kiedy nowy system zacznie działać?
Według zapowiedzi System Płatności Kartowych gotowy będzie do wprowadzania na rynek w drugiej połowie br. Wcześniej muszą jeszcze zostać zakończone procesy certyfikacyjne, wymagane przez organizacje kartowe.
Krajowa Izba Rozliczeniowa od 20 lat świadczy usługi w zakresie rozliczeń transakcji dla sektora finansowego w Polsce. Prowadzi system rozliczeniowy Elixir dla komunikatów płatniczych w złotych, Express Elixir dla przelewów natychmiastowych w złotych i Euro Elixir dla komunikatów płatniczych w euro. Warto podkreślić, że obecnie obsługuje ponad 1,6 mld przelewów rocznie.