Mamy 30 banków i ponad 2 000 ofert.
Z nami wybierzesz najlepszą.

Interesuje mnie

Porównaj

Jak działa podatek Belki?

Jak działa podatek Belki?

Podatek Belki jest zmorą wszystkich oszczędzających, ponieważ znacznie pomniejsza ich zysk płynący między innymi z posiadanych lokat. Sprawdź, na jakich zasadach on funkcjonuje i czy da obejść konieczność dzielenia się zarobkiem ze Skarbem Państwa.

Wśród wielu obciążeń podatkowych, jakie są nakładane na podatników, na uwagę zasługuje tak zwany podatek Belki, czyli fiskusowe obciążenie od dochodów kapitałowych.

19% od zysku

Podatek Belki to rodzaj procentowego podatku pobieranego od osób fizycznych. Wysokość opłaty wynosi 19% od zysku wypracowanego przez kapitał zgromadzony przez daną osobę na przykład na lokacie lub koncie oszczędnościowym.

Kto i kiedy odprowadza podatek?

Pieniądze zgromadzone na oprocentowanych rachunkach bankowych są automatycznie pomniejszane o kwotę podatku podczas dopisywania zysku do złożonego przez klienta banku kapitału np. na lokacie. Podatek jest więc automatycznie odprowadzany od zysku klienta przez bank. Deponent nie musi więc zawracać sobie głowy obliczeniami i wypełniać jakichkolwiek dodatkowych formularzy i druków dotyczących przekazania podatku.

Co z produktami antybelkowymi?

Jeszcze do niedawna banki miały w ofercie różnego rodzaju produkty finansowe, które pozwalały na celu ominięcie płacenia podatku Belki. Mogły to być na przykład lokaty jednodniowe, polisolokaty lub też inne produkty charakteryzujące się dzienną kapitalizacją odsetek. W ten sposób klient mógł uniknąć płacenia podatku Belki, ale to zmieniło się po nowelizacji prawa podatkowego.

Tomasz Słupczyński

Tomasz Słupczyński Ekspert comperia.pl