Mamy 30 banków i ponad 2 000 ofert.
Z nami wybierzesz najlepszą.

Interesuje mnie

Porównaj

Debetowa vs kredytowa - porównanie kart płatniczych

Debetowa vs kredytowa - porównanie kart płatniczych

Karty płatnicze, do których zaliczamy zarówno debetowe, jak i kredytowe, są popularnym instrumentem używanym do transakcji bezgotówkowych, a także gotówkowych. Pomimo tego, iż obie te karty działają na podobnych zasadach, to jednak zasadniczo się różnią. Porównajmy kartę debetową z kredytową.

Posługiwanie się kartą - zarówno debetową, jak i kredytową - daje posiadaczowi więcej bezpieczeństwa niż noszona przy sobie gotówka. Dzięki tego typu narzędziom płatniczym możemy dokonywać płatności bezgotówkowych w sklepach, restauracjach czy choćby na stacjach benzynowych. W sytuacji, gdy koniecznie potrzebujemy gotówki, możemy ją natomiast pobrać z bankomatu.

Karta debetowa - dodatek do konta

Karta debetowa jest wydawana przez bank tylko w przypadku otwierania/posiadania w danej instytucji finansowej rachunku osobistego. Jest ona nierozerwalnie złączona z ROR-em. W przypadku karty debetowej wykorzystujemy środki zgromadzone na swoim koncie.

Karta debetowa jest dostarczana listownie najczęściej po kilku dniach od złożenia wniosku o nią. Następnie dostajemy niezbędny do karty numer PIN, który umożliwia nam swobodne posługiwanie się tym narzędziem.

Dodatkowo często takie narzędzie umożliwia skorzystanie z salda debetowego przyznanego przez bank. Korzystając z pieniędzy udostępnionych przez bank, musimy liczyć się jednak z dodatkowymi kosztami.

Karta kredytowa – krótkoterminowy kredyt

Karta kredytowa, pomimo iż podobna do debetowej, to jednak działa na zupełnie innych zasadach. Używając tego narzędzia, wykorzystujemy pieniądze pożyczone od banku, czyli zaciągamy krótkoterminowy kredyt.

Otrzymać kartę kredytową w banku może tylko osoba posiadająca zdolność kredytową, czyli m.in. regularne dochody.  Na podstawie wysokości zarobków klienta instytucja finansowa ustala limit kredytowy wydawanej karty. Wysokość środków do dyspozycji na takim narzędziu płatniczym z reguły nie przewyższa trzykrotności miesięcznych dochodów.

Aby uzyskać kartę kredytową w banku, nie musimy posiadać tam konta osobistego, jak w przypadku karty debetowej. Wykorzystując limit wyznaczony przez bank, musimy go spłacić, a jeśli zrobimy to w czasie określonym przez instytucje finansową, nie zapłacimy odsetek. Musimy jednak to zrobić w tzw. okresie bezodsetkowym, który trwa z reguły od 30 do 60 dni.

Karta kredytowa służyć powinna przede wszystkim do realizacji transakcji bezgotówkowych, ponieważ za każde wybranie gotówki z bankomatu są naliczane wysokie opłaty i odsetki.

Ilona Maciejuk

Ilona Maciejuk Ekspert comperia.pl