Sprzęt AGD na kartę kredytową - ile to będzie kosztować?
Polacy chętnie kupują sprzęt AGD na raty lub korzystając z karty kredytowej. Sprawdźmy, ile będzie kosztować to drugie rozwiązanie.
Właściwie każdy z nas jest przyzwyczajony, że w elektromarketach lub innych sklepach oferujących sprzęt AGD/RTV napotka chwytliwe hasła proponujące zakupy na raty. Często są to różnego rodzaju promocje w stylu 12x% lub 24x0%. Wiele osób chętnie korzysta z takiej formy sfinansowania zakupów i nic w tym dziwnego - sprzęt AGD do tanich nie należy, a do tego psuje się zwykle w najmniej odpowiednim momencie. Inny oprócz rat sposób na sfinansowanie zakupu takiego zakupu to skorzystanie z karty kredytowej.
Karta źródłem darmowej pożyczki
Karta kredytowa może być wygodnym sposobem płacenia za zakupy, a przy tym źródłem darmowej pożyczki. To ostatnie dotyczy sytuacji, gdy będziemy w stanie spłacić pożyczone pieniądze w okresie bezodsetkowym, który różnie jest ustalany przez różne banki. Najczęściej to 50–60 dni, na przykład, w przypadku karty kredytowej MasterCard w T-Mobile UB okres bezodsetkowy to 58 dni, a Visa Clasic w mBanku to 54 dni.
Programy rabatowe
Warto wiedzieć, że często banki ściśle współpracują z sieciami AGD/RTV, wydając im klientom dedykowane do tych sieci karty kredytowe, które niejednokrotnie umożliwiają zakup sprzętu z rabatem lub z dodatkowymi, darmowymi akcesoriami. Taką ścisłą współpracą może się pochwalić na przykład Sygma Bank z siecią RTV Euro AGD (EURO MasterCard), Santander Consumer Bank z Media Markt (Visa Media Markt) lub z siecią Saturn (Visa Saturn).
Do 10% rocznie
Jeśli zapłacimy za zakupy kartą kredytową w elektromarkcecie i spłacimy zadłużenie w okresie bezodsetkowym, nie poniesiemy żadnych dodatkowych kosztów. Wiadomo jednak, że sprzęt AGD nie jest tani, dlatego wiele osób nie jest w stanie spłacić całego zadłużenia po kilkunastu czy kilkudziesięciu dniach. W takiej sytuacji do ewentualnej miesięcznej lub rocznej opłaty za kartę kredytową (zwykle 1,5% przyznanego limitu) należy doliczyć jeszcze odsetki, które kształtują się obecnie na bardzo niskim poziomie - maksymalnie 10% w skali roku. Biorąc pod uwagę wysokie obecnie prowizje przy kredytach (nawet ponad 10%) i często wymagane ubezpieczenie (dodatkowo płatne), karta kredytowa może okazać się najtańszym rozwiązaniem, by zaopatrzyć się w nową pralkę czy telewizor z pomocą banku.