Mamy 30 banków i ponad 2 000 ofert.
Z nami wybierzesz najlepszą.

Interesuje mnie

Porównaj

Wybieramy AC - najważniejsze zasady

Wybieramy AC - najważniejsze zasady

Ubezpieczenie AC gwarantuje pokrycie kosztów naprawy pojazdu w razie uszkodzenia lub zniszczenia, a także zapewnia odszkodowanie finansowe w przypadku jego kradzieży. Fakt, że ten rodzaj polisy jest dobrowolny, przekłada się na dużą różnorodność dostępnych ofert. Przy wyborze jednej z nich warto kierować się kilkoma wskazówkami, które prezentujemy poniżej.

Polisa autocasco to dodatkowy luksus, który wprawdzie warto mieć, ale nie we wszystkich przypadkach będzie to opłacalne. Jeśli jednak zdecydujemy się już na maksymalną ochronę swojego auta, warto dogłębnie przeanalizować oferty ubezpieczycieli i wybrać tę, która będzie dla nas najkorzystniejsza.

Dobre autocasco ma szeroki zakres

Polisa AC powinna gwarantować ochronę w przypadku wystąpienia takich zdarzeń jak:

  • uszkodzenie pojazdu w następstwie zdarzenia drogowego,
  • uszkodzenie pojazdu w skutek działania czynników takich jak pożar, powódź czy gradobicie,
  • kradzież pojazdu,
  • kradzież określonych części pojazdu (np. kół, wycieraczek).

Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie ubezpieczenia AC zapewniają w wymienionych przypadkach ochronę. Z drugiej strony nie wszyscy właściciele aut oczekują szerokiej ochrony i chcąc zaoszczędzić, decydują się np. na wykupienie minicasco, czyli okrojonej wersji AC.

Kierowcy wymagający najbardziej kompleksowej ochrony powinni z kolei skorzystać z autocasco w formule all risk, a więc takiego, które zabezpiecza przed każdym rodzajem ryzyka. Posiadanie takiej ochrony gwarantuje, że zakład ubezpieczeń pokryje szkodę powstałą w każdym wypadku, który nie został wymieniony w wyłączeniach odpowiedzialności.

Poznaj wartość swojego pojazdu

Powinieneś dobrze wycenić wartość swojego pojazdu. W przypadku umów ubezpieczeniowych zarówno zaniżanie, jak i zawyżanie jego ceny nie jest opłacalne. Jeżeli suma ubezpieczenia będzie przesadzona, narazisz się na zawyżone koszty składki. Z kolei zaniżenie wartości pojazdu przekłada się na ogół na niższe kwoty wypłacanego odszkodowania.

Wybierz bezgotówkowy sposób wyceny szkód

Najlepiej jeśli naprawa szkód odbywa się w ramach systemu bezgotówkowego. Taki wariant charakteryzuje się tym, że zostawiasz swój pojazd w warsztacie i nie martwiąc się o kwestie związane z rozliczeniem naprawy, odbierasz auto po naprawie. Choć ta opcja wiąże się z wyższą składką, warto się na nią zdecydować.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Aby wybrać najlepsze ubezpieczenie AC, warto zwrócić jeszcze uwagę na takie kwestie jak:

  • części zamienne – wycena szkody może uwzględniać albo ceny części oryginalnych albo zamienników,
  • stała suma ubezpieczenia – dzięki tej opcji nie grozi nam niższa wycena pojazdu, a co za tym idzie - niższa kwota odszkodowania,
  • udział własny – deklarując ubezpieczycielowi, że powstałe szkody będziesz pokrywał np. w 5% z własnej kieszeni, wprawdzie zapewnisz sobie niższą składkę, ale zarazem w przypadku wystąpienia szkody dostaniesz niższe odszkodowanie.

Przed zawarciem jakiejkolwiek umowy AC należy uważnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia. Ponadto, wybierając odpowiednią polisę, powinniśmy sprecyzować, czego oczekujemy – kompleksowej ochrony przy wyższej cenie czy tańszego, ale zarazem okrojonego ubezpieczenia.

Renata Grochowska

Renata Grochowska Ekspert comperia.pl