Mamy 30 banków i ponad 2 000 ofert.
Z nami wybierzesz najlepszą.

Interesuje mnie

Porównaj

Oświadczenie uczestnika kolizji - czy można je wycofać?

Oświadczenie uczestnika kolizji - czy można je wycofać?

Miałeś stłuczkę, ale obyło się nawet bez wzywania policji, gdyż sprawca napisał oświadczenie. Czy w takim przypadku po zgłoszeniu szkody do ubezpieczyciela możesz spać spokojnie? Okazuje się, że nie do końca. Winny kolizji może bowiem wycofać swoje oświadczenie lub zmienić wybrane fakty.

Czasem sprawcy kolizji odwołują swoje oświadczenia w nadziei, że nie zostanie im udowodniona wina. W takim przypadku na ich korzyść może dodatkowo przemawiać ewentualny brak świadków.

Dla ubezpieczyciela to dwie sprzeczne wersje

Zakładowi ubezpieczeń trudno jest ocenić, która z wersji zdarzenia podawanych przez uczestników kolizji jest prawdziwa. Bywają sytuacje, w których sprawcy zasłaniają się tym, że podpisywali oświadczenie pod wpływem emocji, szoku czy nawet pod przymusem. Nie można z góry założyć, że zmieniona wersja wydarzeń jest fałszywa – aby to ocenić, należy gruntownie zbadać całą sytuację.

Przypisanie odpowiedzialności za spowodowanie wypadku

Sprawcy uciekają przed odpowiedzialnością i zmieniają swoje zeznania z różnych powodów. Jednym z nich jest chęć uniknięcia przypisania odpowiedzialności za spowodowanie stłuczki, co wynika z tego, że fakt ten zostaje odnotowany w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jedną z konsekwencji takiego wpisu jest zwiększenie składki za ubezpieczenie.

Kiedy sprawcy najczęściej odwołują oświadczenie?

Chcąc wyeliminować sytuacje, w których oświadczenia są fałszowane lub składane pod przymusem, firmy ubezpieczeniowe wysyłają do sprawców pisma z prośbą o potwierdzenie okoliczności zdarzenia. Z drugiej strony to właśnie wówczas odpowiedzialni za kolizję najczęściej wycofują się z pierwotnie przedstawionej przez siebie wersji wydarzeń.

Niezawodna policja

W przypadku stłuczki brak problemów z dochodzeniem swoich roszczeń gwarantuje właściwie jedynie przyjazd na miejsce zdarzenia policji. Jeśli jednak sprawa dotyczy drobnej stłuczki, w której nikt nie ucierpiał, bardzo rzadko decydujemy się wezwać drogówkę. Warto jednak pamiętać o kompetencjach funkcjonariuszy, którzy ułatwiają rozstrzyganie tego rodzaju sporów.

Tomasz Słupczyński

Tomasz Słupczyński Ekspert comperia.pl