Ile w 2015 roku kosztuje wyrejestrowanie pojazdu?
Powody wyrejestrowania pojazdu są dokładnie sprecyzowane przez polskie prawo. Aby spełnić ten obowiązek, wystarczy uporać się z kilkoma formalnościami i wnieść odpowiednią opłatę. Poniżej odpowiadamy – jak duże koszty wiążą się z taką procedurą w 2015 roku.
W celu wyrejestrowania pojazdu należy zgłosić się do wydziału komunikacji i złożyć właściwy wniosek, który zostanie rozpatrzony w trybie natychmiastowym. Cała procedura jest identyczna jak w przypadku rejestracji - wypełniamy nawet ten sam druk.
Kiedy muszę wyrejestrować pojazd?
Do wyrejestrowania pojazdu jesteśmy zobligowaniu w następujących przypadkach:
- udokumentowana utrata pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności,
- przekazanie pojazdu do stacji demontażu lub punktu zbierania pojazdów,
- kradzież pojazdu,
- całkowite zniszczenie pojazdu za granicą,
- wywóz pojazdu za granicę – o ile został tam zarejestrowany lub sprzedany.
Co po sprzedaży auta?
Sprzedaż auta lub jego przekazanie w drodze darowizny nie generuje konieczności złożenia wniosku o jego wyrejestrowanie. W takim przypadku jesteśmy zobowiązani złożyć zawiadomienie o zbyciu pojazdu do wydziału komunikacji w ciągu 30 dni od dnia zawarcia umowy z nabywcą.
Koszty wyrejestrowania samochodu
Jeśli wniosek o wyrejestrowanie auta złożymy osobiście, zostaniemy zobowiązani jedynie do wniesienia opłaty skarbowej w wysokości 10 zł. Do złożenia takiego wniosku możemy jednak upoważnić pełnomocnika. W takim przypadku należy jednak wypełnić dodatkowy druk oraz wnieść kolejną opłatę skarbową w wysokości 17 zł. Te dodatkowe koszty nie dotyczą upoważnienia dla najbliższych członków rodziny.