Mamy 30 banków i ponad 2 000 ofert.
Z nami wybierzesz najlepszą.

Interesuje mnie

Porównaj

Opłaty dodatkowe przy kredycie mieszkaniowym

Opłaty dodatkowe przy kredycie mieszkaniowym

Kredyt hipoteczny to nieustannie najpopularniejszy sposób na zakupienie własnego mieszkania lub domu. Warto jednak pamiętać, że jego zaciągnięcie wiąże się z niemałymi kosztami. Wymieniamy opłaty dodatkowe, jakie występują przy kredycie mieszkaniowym.

Żeby pożyczyć pieniądze na zakup własnego mieszkania, należy posiadać także własne oszczędności. I nie mamy na myśli tylko tych 10% wymaganych przez Komisję Nadzoru Finansowego.

10% to za mało

Pomimo, że na mocy Rekomendacji S wydanej przez KNF od 1 stycznia 2015 roku potrzebny jest wkład własny w wysokości 10%, część banków i tak żąda wyższego wkładu – najczęściej na poziomie 20%. Nie oznacza to jednak, że wszystkie te banki kategorycznie nie pożyczą pieniędzy osobie, która takiego wkładu nie posiada. W przypadku braku określonej ilości gotówki, kredytobiorca będzie jednak musiał wykupić ubezpieczenie niskiego wkładu.

Czy wiesz, że...

Banki często uzależniają stawkę proponowanej marży kredytu hipotecznego od wysokości wkładu własnego wnioskodawcy. Im więcej pieniędzy na dom lub mieszkanie wyłożysz z własnej kieszeni, tym niższe oprocentowanie kredytu możesz wynegocjować.

Pieniądze wystarczające jedynie na 10-procentowy wkład własny to jednak za mało nie tylko w przypadku banków, które podniosły wymagany wkład do 20%. Kredytobiorca powinien przygotować się jeszcze na szereg dodatkowych, okołokredytowych kosztów, które nie będą finansowane z kredytu, a co może być niemałym wydatkiem.

Podatek PCC

2% podatek obowiązuje w przypadku transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości na rynku wtórnym pomiędzy osobami fizycznymi. Zwykle koszt ten sprzedawca przerzuca właśnie na kupującego.

Wycena nieruchomości

Pojawiają się oferty kredytów, w ramach których bank oferuje wycenę nieruchomości gratis. Częściej jednak to dodatkowy koszt dla kredytobiorcy. Zwykle za wycenę domu lub mieszkania trzeba zapłacić od 300 do nawet 1000 zł.

Prowizja dla pośrednika

Szukając mieszkania, często korzystamy z usług biura nieruchomości. Pamiętajmy, że prowizji dla pośrednika (2-4%) nie opłacimy z kredytu (choć banki umożliwiają czasem wykorzystanie na dowolny ce do 20-30% uzyskanych z kredytu pieniędzy. Tylko, który pośrednik będzie chciał na swoją gażę czekać aż tak długo?

Wpis w KW

Każdy wpis hipoteczny lub jego usunięcie to koszt - dla kredytobiorcy. Opłata od wniosku o zmiany w księgi wieczystej nieruchomości to wydatek rzędu 200 zł.

Dodatkowe produkty banku

Warto zwrócić także uwagę na opłaty związane z umową kredytową, które często pomijamy, podsumowując koszty kredytu, a tych wcale nie jest mało. Zwracajmy uwagę na koszty monitów i innych działań windykacyjnych. Czasami mogą pojawić się także opłaty związane z koniecznością zakupu dodatkowych produktów banku, np. ubezpieczeń lub modnych ostatnio planów systematycznego oszczędzania. Nie można zapominać także o opłatach za prowadzenie konta, z jakiego dokonywana jest co miesiąc spłata zobowiązania, a to wiąże się również najczęściej z opłatami za przelewy.

Ilona Maciejuk

Ilona Maciejuk Ekspert comperia.pl