Mamy 30 banków i ponad 2 000 ofert.
Z nami wybierzesz najlepszą.

Interesuje mnie

Porównaj

Wcześniejsza spłata leasingu - kiedy będzie się opłacać?

Wcześniejsza spłata leasingu - kiedy będzie się opłacać?

Leasing to atrakcyjna alternatywa dla kredytu, z której najczęściej korzystają przedsiębiorcy. Dzięki takiej opcji właściciel firmy może sfinansować zakup środka trwałego. Umowa leasingowa zobowiązuje do spłaty rat, a po jej zakończeniu właściciel firmy ma możliwość wykupienia leasingowanego przedmiotu. Kiedy będzie można jednak zakończyć trwanie umowy przed czasem, korzystając z opcji wcześniejszej spłaty?

Wcześniejsze zakończenie umowy leasingu jest możliwe poprzez wypowiedzenie umowy, wcześniejszy wykup przedmiotu leasingu, cesję umowy i podnajem leasingowanego sprzętu. Procedura rozwiązania umowy leasingu jest zależna od tego, na jaki leasing się zdecydowaliśmy. Inaczej wygląda wcześniejsza spłata leasingu finansowego, a inaczej leasingu operacyjnego.

Leasing finansowy

Leasing finansowy jest traktowany przez ustawodawcę jako forma zbliżona do zakupu na raty, w związku z tym nie ma żadnych przeszkód, by w dowolnym momencie zakończyć umowę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zawierając taką umowę, możemy dowolnie ustalić okres jej trwania, a rozwiązać ją można poprzez porozumienie stron.

Leasing operacyjny

W przypadku leasingu operacyjnego procedury wcześniejszego zakończenia umowy są bardziej skomplikowane. Decydując się na skorzystanie z tego rodzaju finansowania zakupu sprzętu, leasingobiorca ma możliwość wliczania w koszty uzyskania przychodu wszystkich rat leasingowych w pełnej wysokości. W związku z tym tego typu umowa musi dodatkowo spełniać  kryterium minimalnego okresu trwania, który jest ustalony przez ustawodawcę, a także uzależniony od stawki amortyzacji leasingowanego środka trwałego. Minimalny okres umowy leasingu operacyjnego ustalono na 40% normatywnego okresu amortyzacji, czyli minimalna długość umowy tego typu wynosi 2 lata. Po tym czasie wcześniejsze zakończenie umowy leasingu nie stanowi żadnego problemu.

Leasing operacyjny jest zawierany jako umowa cywilnoprawna, więc może zastać rozwiązany na mocy porozumienia stron.

Wypowiadając umowę leasingu przed terminem, leasingobiorca musi także rozliczyć się z leasingodawcą. Można to zrobić poprzez cesję umowy i spłatę przed czasem. W takim przypadku leasingobiorca musi pokryć wartość pozostałych rat, wykupu i dodatkowych opłat związanych z wcześniejszym zakończeniem umowy, określonych w OWUL. Następnie firma leasingowa wystawia na sprzedaż leasingowany środek trwały, a leasingobiorca powinien dopłacić różnicę między uzyskaną ceną a wartością pozostałych opłat.

Emilia Kasińska

Emilia Kasińska Ekspert comperia.pl