Pracujesz na zlecenie? Po pożyczkę idź do...
Praca na umowę-zlecenie nie wyklucza możliwości uzyskania pożyczki. Sprawdź, do którego banku warto się zwrócić właśnie w tej sprawie.
Umowa-zlecenie to umowa cywilnoprawna, która jest niezwykle popularną formą zatrudnienia w Polsce. Potocznie zwana „śmieciówką”, wcale nie musi jednak oznaczać trudności z uzyskaniem kredytu. Nierzadko posiadanie umowy-zlecenia oznacza uzyskiwanie wyższych dochodów netto niż przy umowie o pracę. Jeśli przy tym legitymujemy się długim okresem zatrudnienia, to o kredyt nie będzie wcale trudno.
Banki a umowa-zlecenie
Przeważająca większość banków funkcjonujących w Polsce nie stwarza problemów z udzielaniem kredytów osobom pracującym na umowę-zlecenie. Trzeba jednak pamiętać, że banki stosują własne szczegółowe wymagania, co oznacza, że np. w banku A może uzyskać kredyt po krótszym okresie uzyskiwania dochodów niż w banku B. Poniżej przedstawiamy kluczowe informacje w tym zakresie.
Minimum pół roku
Jeżeli pracowaliśmy 6 miesięcy na umowę-zlecenie, to o kredyt możemy starać się w takich bankach jak:
- Bank Zachodni WBK,
- mBank,
- Raiffeisen Polbank,
- Getin Noble Bank.
Minimum rok
Większe wymagania - w postawi przynajmniej rocznego stażu pracy na zlecenie - stawiają klientom takie banki jak:
- BOŚ Bank,
- Alior Bank,
- ING Bank Śląski,
- Bank Pocztowy,
- eurobank,
- Deutsche Bank,
- PKO BP.
W tych instytucjach minimalny okres pracy wynosi 12 miesięcy. Taki sam okres narzuca Citi Handlowy w przypadku kredytu hipotecznego. Jeśli chcemy wziąć zaś pożyczkę hipoteczną, to nasz okres pracy musi wynosić 24 miesiące.
Instytucją, która wymaga od nas wykazania pracy przez okres 18 miesięcy, jest z kolei Credit Agricole.