Sposoby na obejście limitów w MdM-ie
Program MdM ma być wsparciem finansowym dla ludzi potrzebujących własnego kąta do godnego mieszkania, a ustalane limity mają ograniczyć kupowanie ogromnych, komfortowych mieszkań po wysokich cenach. Owe limity są jednak często źródłem kłopotu znalezienia odpowiedniego lokalu, który mieściłby się w wytycznych. Czy istnieją sposoby, by te limity obejść? My wiemy, że tak!
W wielu miastach, zwłaszcza tych mniejszych, osoby, które chcą skorzystać z kredytów hipotecznych z dopłatą z programu MdM, mają duży kłopot ze znalezieniem mieszkania, które mieściłoby się w limitach MdM-u. Co wtedy robić? Po pierwsze - nie poddawać się. Okazuje się, że zakup mieszkania większego niż dopuszczalna powierzchnia 75m2 i po wyższej cenie niż w limitach MdM-u jest możliwe. Wiele jednak zależy od dewelopera.
Kwestia powierzchni
Limit powierzchni mieszkania w MdM-ie może być dużą przeszkodą, ale nie taką, której nie można ominąć. Zasady rządowego programu Mieszkanie dla Młodych jasno określają, że mieszkanie nie może być większe niż 75 m2 lub 100 m2 w przypadku domu jednorodzinnego (ewentualnie 85 m2 oraz 110 m2, gdy rodzina wychowuje trójkę dzieci).
Przywołane powyżej ograniczenia dotyczą powierzchni użytkowej, do której Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zalicza: pokój, kuchnię, spiżarnię, łazienkę, korytarz, przedpokój, sypialnię, hol, klatkę schodową. To oznacza, że wystarczy jedno z pomieszczeń zmienić na przykład na pralnię lub suszarnię, a wtedy nie wlicza się ona do powierzchni użytkowej. Oczywiście należy zrobić to z pomocą dewelopera. Ten współpracuje z architektem, który może formalnie zmienić przeznaczenie wybranego pomieszczenia.
Jak obniżyć cenę?
Jeśli jest problem ze znalezieniem mieszkania, którego cena za 1 m2 mieściłaby się w limicie MdM, deweloper może nam iść na rękę i kwotę powyżej limitu doliczyć do ceny miejsca postojowego, którego zakup nie może zostać objęty dofinansowaniem MdM. Niestety, wtedy zakup miejsca parkingowego należy sfinansować samodzielnie albo za pomocą innego kredytu.
Niektórzy deweloperzy stosują także odwrotne rozwiązanie. Gdy cena za 1 m2 mieszkania jest niższa niż limit MdM, podnoszą ją, wliczając koszt miejsca parkingowego, a to sprzedają oficjalnie za niższą kwotę.
Inny sposób na obniżenie ceny to podpisanie z deweloperem dwóch umów. Jedna z nich dotyczy zakupu mieszkania w limicie MdM (bez wykończenia, więc taniej), a druga dotyczy wykończenia mieszkania. Problem polega jednak na tym, że tę drugą należy sfinansować z własnych środków lub za pomocą innego kredytu, bez dopłaty MdM.