Bloki z wielkiej płyty - rzeczywiście tak złe, jak o nich mówią?
Osiedla bloków z wielkiej płyty to stały element krajobrazu wielu polskich miast. Pomimo, iż walory estetyczne tych nieruchomości są bardzo dyskusyjne, to mieszkania w tego typu blokach wciąż cieszą się popularnością. Czy rzeczywiście warto je kupować?
Bloki z wielkiej płyty na stosunkowo małej powierzchni dawały miejsce do mieszkania wielu rodzinom, natomiast koszty budowy były niewielkie. Dodatkowo duże znaczenie na ich masowe powstawanie miał krótki czas realizacji inwestycji. Pozwalał on na oddawanie do użytku ponad 250 tys. mieszkań rocznie.
W Polsce obecnie znajduje się ponad 4 miliony mieszkań w blokach z wielkiej płyty. Te budowane w PRL-u nieruchomości miały stać maksymalnie 50-70 lat. Użytkowane są jednak znacznie dłużej, a eksperci zastanawiają się, ile jeszcze lat bloki te przetrwają.
Żywotność bloków
W związku ze zwiększającym się zainteresowaniem żywotnością bloków z wielkiej płyty Ministerstwo Transportu i Budownictwa opracowało na ten temat wiarygodne badania techniczne. Ich wyniki wskazują, że większość bloków tak wybudowanych wytrzyma jeszcze przynajmniej 100-120 lat. Według ekspertów technologia powstawania tych nieruchomości okazała się wytrzymała, a użytkowanie tego typu mieszkań nie wiąże się z żadnym ryzykiem.
Jakość mieszkań z wielkiej płyty
Zakładając, iż trwałość bloków z wielkiej płyty jest zadowalająca, dużo gorzej sytuacja wygląda z komfortem użytkowania tego typu mieszkań. W większości są to lokale słabo doświetlone, które dodatkowo wymagają kompleksowej modernizacji. Jest tak dlatego, iż mieszkania te powstawały z myślą o robotnikach. Nikt w tamtych czasach nie brał pod uwagę funkcjonalności oddawanych do użytku lokali.
Bloki w technologii zamkniętej
Zastanawiając się nad kupnem takiego mieszkania, warto pamiętać, że bloki z wielkiej płyty były budowane w oparciu o różne technologie.
Bloki z wielkiej płyty wybudowane w latach 60. i na początku lat 70. powstały według technologii systemów zamkniętych. Charakteryzują się one słabą izolacją termiczną oraz słabą jakością. W związku z tym mieszkania w blokach budowanych według tej technologii trudno ogrzać, co wpływa zwiększenie kosztów eksploatacyjnych. Dodatkowo nieszczelność na połączeniach pomiędzy płytami często powoduje, że na ścianach lokali pojawia się grzyb oraz pleśń.
Bloki w technologii otwartej
W drugiej połowie lat 70. zaczęły powstawać bloki według technologii systemów otwartych. W tych nieruchomościach połączenia płyt stały się bardziej szczelne, co wpływa na mniejszą utratę ciepła w mieszkaniu oraz zachowanie odpowiedniego poziomu wilgoci. Bloki wybudowane w tym okresie są także trwalsze od swoich poprzedników.