Dokumenty do kredytu na dom letniskowy z rynku wtórnego
Chcesz w przyszłym roku spędzić wakacje nad jeziorem we własnym domku letniskowym? Sprawdź, jakie dokumenty będą Ci potrzebne do kredytu hipotecznego na realizację takiej inwestycji.
Domek letniskowy na własność to marzenie wielu Polaków. Wyjazdy nad morze czy jezioro są kosztowne przede wszystkim ze względu na cenę wynajmy mieszkania lub domku. W sezonie wakacyjnym wczasowicze płacą za kilkudniowy pobyt dużo pieniędzy. W związku z tym kredyt na tego typu inwestycje może być dobrym rozwiązaniem.
Własny domek letniskowy tańszy niż wynajem
Kupno domku letniskowego zwłaszcza w popularnej wczasowo w okolicy to dość spory wydatek. Na ogół niewielu z nas może sobie pozwolić na tego typu nabytek za oszczędności. Najczęściej, by sfinansować domek wczasowy, będziemy potrzebować kredytu. Tego typu zobowiązanie oczywiście trzeba będzie spłacać co miesiąc, ale biorąc pod uwagę koszty wyjazdów wakacyjnych każdego roku, taka inwestycja jest opłacalna. Dodatkowo pamiętajmy, iż po całkowitej spłacie kredytu domek stanie się naszą własnością, a w razie konieczności zawsze możemy go sprzedać.
Szukajmy domku całorocznego
W przypadku, gdy decydujemy się na wzięcie kredytu na domek letniskowy, warto poszukać takiego, który będzie miał funkcje całoroczne. To pozwoli nam częściej z niego korzystać lub wynająć w czasie, gdy sami nie możemy w nim odpoczywać. Dodatkowo pamiętajmy, że w przypadku wzięcia kredytu hipotecznego na tego typu inwestycje musimy posiadać zabezpieczenie. W sytuacji, gdy tym zabezpieczeniem ma być sam domek to jego wartość powinna być wyższa niż wysokość udzielonego nam przez bank zobowiązania.
Dokumenty do kredytu
Dokumenty potrzebne przy kredycie na domek letniskowy z rynku wtórnego:
1. Aktualny, czyli nie wcześniejszy niż sprzed trzech miesięcy odpis z księgi wieczystej prowadzonej dla kredytowanej nieruchomości.
2. W przypadku, gdy kupowany domek nie jest ujawniony w księdze wieczystej - dokument świadczący, że przedmiot kredytowania został oddany do użytkowania.
3. Gdy dla nieruchomości nie jest prowadzona księga wieczysta, potrzebne są dokumenty potwierdzające aktualny stan prawny kredytowanego budynku w szczególności:
- umowa nabycia przez zbywcę prawa własności nieruchomości - sporządzona w formie aktu notarialnego,
- prawomocne postanowienie sądu o nabyciu praw spadkowych wraz z potwierdzeniem uregulowania podatku od spadku,
- umowa darowizny danej nieruchomości na rzecz zbywcy.
4. Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości zawarta pomiędzy kupującym a zbywcą. W umowie powinny znaleźć się informacje dotyczące sprzedawcy nieruchomości, adres nieruchomości, wielkość powierzchni mieszkalnej, cenę zakupu, termin zawarcia aktu notarialnego umowy sprzedaży.