Mamy 30 banków i ponad 2 000 ofert.
Z nami wybierzesz najlepszą.

Interesuje mnie

Porównaj

Czy firma może konsolidować kredyty?

Czy firma może konsolidować kredyty?

Dla wielu firm kredyty i pożyczki są jedynym dostępnym źródłem finansowania zewnętrznego. Środki, które otrzymują tą drogą, pozwalają im na regulowanie bieżących zobowiązań oraz pokrywanie kosztów inwestycji, jednak im więcej zaciągniętych pożyczek, tym więcej niewygód i dodatkowych kosztów. Czy firma może temu zaradzić, korzystając z konsolidacji?

Przedsiębiorstwa mogą – podobnie jak klienci indywidualni – korzystać z kredytów konsolidacyjnych. Zaciągnięcie tego rodzaju kredytu powala zamienić kilka zobowiązań w jedno, zwykle z niższą ratą.

Zmniejsz ilość rat

Dzięki konsolidacji zobowiązań firma spłaca kilka zobowiązań kredytowych, zamieniając je w jeden kredyt. Takie rozwiązanie może pozwolić obniżyć łączny koszt spłaty długów (jeśli kredytem na lepszych warunkach spłacimy te np. z dużo wyższym oprocentowaniem), ale też upraszcza również spłatę pożyczek od strony technicznej – nie trzeba bowiem martwić się o regulację zobowiązań w różnych terminach, u różnych kredytodawców. Dodatkowo można po prostu wydłużyć czas spłaty zadłużenia, obniżając miesięczne wydatki na raty - w ten sposób poprawimy kondycję finansową firmy, wygospodarowując w jej miesięcznym budżecie dodatkową kwotę, którą będziemy mogli przeznaczyć na inne cele.

Kto skorzysta?

Aby zaciągnąć kredyt konsolidacyjny, klient musi spełniać określone kryteria. Choć kredytodawcy ustalają w tym zakresie różne wytyczne, to w praktyce ich wymagania są dość zbliżone. Banki adresują swoją ofertę przede wszystkim do osób uzyskujących stabilne dochody. Aby móc liczyć na kredyt, klienci muszą udokumentować swój dochód oraz zaciągnięte zobowiązania, które mają być spłacone w ramach konsolidacji. Firma powinna mieć przy tym pozytywna historię kredytową w BIK-u i istnieć na rynku przynajmniej od roku (konsolidacje w przypadku młodszych firm są rzadko spotykane).

Konsolidacja nie jest lekiem na długi

Kredyty konsolidacyjne nie są przyznawane klientom oraz firmom w celach oddłużeniowych. Stanowią one jedynie sposób na uporządkowanie dotychczas zaciągniętych zobowiązań i uproszczenie procesu ich spłaty. Ponadto konsolidacja może dotyczyć jedynie tych kredytów i pożyczek, które są spłacane przez pożyczkobiorcę regularnie i bez zwłoki.

Kredyt konsolidacyjny to także dodatkowe koszty

Choć konsolidacja ma wiele zalet, to z drugiej strony w jej przypadku należy liczyć się z pewnymi dodatkowymi kosztami. Do najczęściej spotykanych należy prowizja za wcześniejszą, przedterminową spłatę obecnych już kredytów, co zwłaszcza w przypadku zwykle wysokokwotowych zadłużeń firm może stanowić sporą niedogodność.

Emilia Kasińska

Emilia Kasińska Ekspert comperia.pl