Ile można zarobić na franczyzie?
Franczyza na rynku polskim działa już od ostatniej dekady XX wieku. Jej pionierem w naszym kraju była francuska sieć Yves Rocher. Obecnie rynek franczyzowy stał się bardzo różnorodny. Można na nim znaleźć potentatów typu McDonald’s i Carrefour, ale są też małe firmy takie jak sieć Szkoły Matematyki 2 plus 2 czy Fresh Bike, sprzedające latem lemoniadę z roweru. Obecnie w Polsce na licencji franczyzowej działa aż 63 tys. firm.
Franczyza to rodzaj współpracy między przedsiębiorcami, w ramach której franczyzodawca udostępnia franczyzobiorcy swój pomysł na biznes, w tym cały know-how i markę, w zamian za co pobiera opłatę. Na podstawie takiej umowy franczyzodawca bierze odpowiedzialność za rozwój firmy, czyli opracowuje strategię dla całej sieci i wprowadza kolejne innowacje. Franczyzobiorca musi natomiast dostosować swoją działalność do firmy macierzystej i odprowadzać odpowiednie opłaty.
Decydując się na franczyzę, franczyzobiorca powinien mieć świadomość nakładów inwestycyjnych, jakie będzie musiał ponieść (w tym dodatkowych opłat, np. za licencją). Dodatkowo franczyzodawca określa wyniki finansowe, które firma i jego franczyzobiorcy muszą osiągnąć.
Ile trzeba zainwestować?
W Polsce opłaty wstępne są niższe niż w innych krajach, a wynoszą od 20 do 30 tys. złotych. Najdroższa jest franczyza oferowana przez McDonald’s, wymaga ok 1,2 mln złotych inwestycji. Dodatkowo w bieżącą opłatę franczyzową często wliczony jest koszt towarów dostarczanych przez franczyzodawcę.
Opłaty ustalane przez franczyzobiorców muszą być skalkulowane w ten sposób, aby po ich zapłaceniu i zrealizowaniu określonego pułapu sprzedaży franczyzobiorca wyszedł na plus.
Kiedy zwróci się inwestycja?
Decydując się na franczyzę, franczyzobiorca powinien być przygotowany, że pomimo przystąpienia do popularnej marki na zyski musi trochę poczekać. Najczęściej do biznesu przedsiębiorca dokłada przez pierwsze 3-6 miesięcy. Dodatkowo potrzebuje on także pieniędzy na utrzymanie. Większość franczyzobiorców deklaruje, iż kwota początkowej inwestycji zwraca się po upłynięciu połowy pięcioletniego okresu współpracy.