Uszkodziłeś leasingowany samochód? Sprawdź konsekwencje
Przedsiębiorcy często sięgają po leasing samochodowy, gdy potrzebują nowego auta dla firmy. Czy w razie jego uszkodzenia ponoszą konsekwencje finansowe?
Leasing samochodowy cieszy się dużym zainteresowaniem przede wszystkim wśród firm. Choć osoby fizyczne również mogą korzystać z tego typu finansowania, robią to znacznie rzadziej. Z ekonomicznego punktu widzenia leasing samochodowy może być korzystniejszy od zakupu auta na kredyt samochodowy. Przedsiębiorcy nie angażują znacznych funduszy własnych, nabywając auto, a tylko użytkują je, natomiast właścicielem samochodu pozostaje firma leasingowa.
Operacyjny czy finansowy?
Generalnie przedsiębiorcy częściej wybierają leasing operacyjny. Przedmiot leasingowany pozostaje własnością leasingodawcy i to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Leasingobiorca może tymczasem wliczyć w koszty prowadzenia działalności ponoszone opłaty leasingowe. Leasing operacyjny jest tańszy i korzystniejszy dla nabywcy.
Obowiązki leasingobiorcy
Fakt, że leasingobiorca nie jest właścicielem pojazdu, nie zwalnia go z obowiązku ponoszenia kosztów za ewentualne naprawy uszkodzeń powstałych w wyniku kolizji czy wypadku drogowego, a nawet w przypadku kradzieży pojazdu.
Umowa a odpowiedzialność stron
W umowie powinna być dokładnie zapisana odpowiedzialność obu stron, również w przypadku wystąpienia szkody leasingowanego przedmiotu czy też ujawnienia jego wad fabrycznych. Należy w tym miejscu podkreślić, że firma leasingowa nie odpowiada za wady techniczne pojazdu, które powstały nie z winy leasingodawcy. Co w takiej sytuacji? Może być to niemałym problem dla leasingobiorcy, ponieważ nie jest on stroną umowy dla producenta auta - będzie miał więc utrudnione możliwości dochodzenia roszczeń. Może zostać zmuszony do zapłaty z własnej kiszeni za usunięcie usterek. Częściej te jednak będą naprawiane przez producenta w ramach napraw gwarancyjnych, wynikających z umowy.
Odstąpienie od umowy leasingu
Nie jest to takie proste, ale oczywiście odstąpienie od umowy sprzedaży samochodu w leasingu jest możliwe, ale tylko w jednym przypadku - w pierwszym roku od chwili wydania auta. Korzystający z samochodu powinien złożyć odpowiedni dokument, żądając odstąpienia od umowy z odpowiednim uzasadnieniem.