Mamy 30 banków i ponad 2 000 ofert.
Z nami wybierzesz najlepszą.

Interesuje mnie

Porównaj

Czym są kontrakty CFD?

Czym są kontrakty CFD?

W świecie finansów i inwestycji nieustannie pojawiają się coraz to nowsze instrumenty finansowe. W ostatnich latach na popularności zyskały kontrakty CFD, czyli kontrakty na różnice kursowe. Obecnie cieszą się one rosnącym zainteresowaniem nie tylko doświadczonych graczy, lecz również osób zajmujących się inwestowaniem okazjonalnie. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku fakt, że kontrakty CFD są łatwo dostępne – aby móc rozpocząć handel nimi, wystarczy założyć konto drogą online u jednego z brokerów.

W sieci można spotkać wiele reklam kuszących wizją łatwego, szybkiego i dużego zarobku. Często nawiązują one właśnie do kontraktów CFD. Choć teoretycznie takie ekspresowe wzbogacenie się jest możliwe, w praktyce, inwestując w tego rodzaju instrumenty finansowe, większość graczy traci – nierzadko cały zainwestowany kapitał.

Jak działają kontrakty CFD?

Kontrakty CFD (z ang. contract for deifference) to instrumenty finansowe, które pozwalają zarabiać zarówno na wzrostach, jak i spadkach cen. Ponadto pozwalają na przeprowadzanie transakcji, których rzeczywista wartość – niekiedy nawet kilkusetkrotnie – przekracza kapitał potrzebny do ich zawarcia. Przykładowo oznacza to, że inwestując w ten instrument finansowy 1000 zł, możemy zarobić na stosunkowo niewielkim, kilkuprocentowym spadku lub wzroście cen instrumentu bazowego (np. akcji) nawet kilka tysięcy złotych. Naturalnie działa to również w drugą stronę – nawet nieznaczna, chwilowa niekorzystna zmiana kursu może nas pozbawić całości zainwestowanych środków. Aby pełniej zrozumieć mechanizm działania kontraktów CFD, należy jednak przyjrzeć się bliżej ich szczegółowej charakterystyce.

Najważniejsze cechy

Kontrakt na różnice jest rodzajem umowy kojarzącej ze sobą dwie strony transakcji w taki sposób, że jej rozliczenie pieniężne stanowi wynik różnicy pomiędzy kursem otwarcia pozycji, a kursem jej zamknięcia. Do najważniejszych cech kontraktów CFD należy zaliczyć:

  • możliwość handlowania instrumentami bazowymi bez konieczności ich fizycznego posiadania,
  • obecność wysokiego lewara, czyli dźwigni finansowej,
  • możliwość grania zarówno na wzrosty, jak i spadki kursów,
  • możliwość handlowania za ich pośrednictwem niemal wszystkimi możliwymi instrumentami finansowymi (m.in. akcje, surowce, waluty, towary),
  • możliwość zawierania transakcji przez 24h na dobę.

Inne uwagi

Przed rozpoczęciem inwestowania w kontrakty CFD warto dogłębnie przeanalizować działanie oraz specyfikę tego skomplikowanego instrumentu finansowego. Nie ma jednak się co łudzić, że dzięki nim zarobimy szybkie i duże pieniądze. Wręcz przeciwnie, praktyka pokazuje bowiem, że większość handlujących nimi inwestorów, traci. Jeśli jednak podejmiesz decyzję, że chcesz spróbować swoich sił na rynku kontraktu CFD, pamiętaj o zapoznaniu się ze szczegółami ofert brokerów – różnice pomiędzy nimi bywają naprawdę duże.

Tomasz Słupczyński

Tomasz Słupczyński Ekspert comperia.pl