Mamy 30 banków i ponad 2 000 ofert.
Z nami wybierzesz najlepszą.

Interesuje mnie

Porównaj

Skończyłem studia - co z moim ubezpieczeniem?

Skończyłem studia - co z moim ubezpieczeniem?

Wielu studentów nie ma świadomości tego, jak wygląda kwestia ich ubezpieczenia zdrowotnego po zakończeniu edukacji. O tym, że nie mogą już korzystać z bezpłatnej służby zdrowia, nierzadko dowiadują się zupełnie przypadkowo. Poniżej rozwiewamy wątpliwości co do tego, do kiedy absolwent uczelni posiada ubezpieczenie zdrowotne.

Absolwent studiów lub szkoły średniej traci prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej po 4 miesiącach od zakończenia nauki lub skreślenia z listy studentów lub uczniów. To jednak nie wszystko, o czym powinien wiedzieć młody człowiek.

Ubezpieczeni przez rodzica

Studenci uczelni wyższych są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym, przy czym różne mogą być zasady takiego ubezpieczenia. Do momentu ukończenia 26 roku życia student jest objęty ubezpieczeniem pracujących rodziców, jako członek rodziny – o ile nie jest w tym czasie nigdzie zatrudniony.

Co ze starszymi studentami?

Inaczej przedstawia się sytuacja starszych studentów, czyli tych, którzy przekroczyli próg 26 lat. Nie mogą oni bowiem korzystać z ubezpieczenia rodziców. W takim przypadku student zgłasza fakt ukończenia 26 lat swojej uczelni, która jest zobowiązana do jego ubezpieczenia. Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia przez rodziców, nie dotyczy to jednak pracujących studentów.

Co z absolwentami studiów?  

Wraz z końcem edukacji wygasa obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak z zasad konstrukcji polskiego systemu ochrony zdrowia wynika, że prawo do świadczeń upływa później niż samo ubezpieczenie – w tym przypadku 4 miesiące później. Przez ten okres absolwent uczelni wprawdzie nadal może korzystać z bezpłatnej służby zdrowia, jednak powinien wiedzieć o tym, że „w systemie świeci się na czerwono”. Oznacza to, że np. udając się do rejonowej przychodni zostanie on poinformowany o tym, iż z danych zawartych w systemie wynika, że nie może on skorzystać z bezpłatnej wizyty u lekarza.

W powyższym przypadku wystarczy jednak wypełnienie deklaracji, że nadal przysługuje danej osobie prawo do bezpłatnych świadczeń. Jest to dość powszechnie spotykana sytuacja – nawet w przypadku zarejestrowania się w PUP, informacja o tym, że jesteśmy ubezpieczeni może pojawić się w systemie dopiero kilka tygodni później.

Co jeśli skończyłem studia i podpisałem umowę cywilnoprawną?

Należy mieć świadomość tego, że zawarcie umowy zlecenia czy nawet umowy o dzieło skutkuje tym, że nasze prawo do bezpłatnych świadczeń wygaśnie. Jeśli więc decydujemy się zawrzeć np. umowę o dzieło obowiązującą choćby przez jeden dzień – nie skorzystamy już z darmowej wizyty u lekarza. W tej sytuacji, po wygaśnięciu umowy należy albo zarejestrować się urzędzie pracy jako bezrobotny, albo – jeśli podpisaliśmy umowę na dłuższy okres czasu – wykupić w NFZ ubezpieczenie dobrowolne.

Ilona Maciejuk

Ilona Maciejuk Ekspert comperia.pl