Dopłaty MdM na mieszkanie z rynku wtórnego już od września!
Ustawa Mieszkanie dla Młodych doczekała się nowelizacji, na której skorzystają osoby zamierzające nabyć swoje pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym. Program początkowo obejmował jedynie rynek pierwotny, co czyniło go praktycznie niedostępnym dla mieszkańców mniejszych miejscowości. Od września tego roku na kredyt z budżetową dopłatą mogą liczyć także osoby zainteresowane lokum z drugiej ręki.
Na wprowadzonych zmianach w programie Mieszkanie dla Młodych skorzysta kilka grup odbiorców. Poza małymi miastami wzrostu zawieranych transakcji można się spodziewać również w dużych aglomeracjach, takich jak Warszawa czy Łódź. Ponadto nowe założenia faworyzują rodziny wielodzietne, które będą mogły liczyć na wyższe dofinansowanie.
Szansa dla osób z mniejszych miejscowości
Aktywność deweloperów jest największa w dużych polskich miastach. W mniejszych miejscowościach próżno szukać nowych inwestycji budowlanych, nie wspominając już o nowo powstających większych osiedlach. W grę wchodzi więc jedynie zakup lokum na rynku wtórnym, a to bez finansowej pomocy państwa leży niekiedy poza zasięgiem portfela i zdolności kredytowej zainteresowanego.
Zmiany zagrożą deweloperom?
Wydaje się, że choć znowelizowane przepisy mogą w pewnym stopniu wpłynąć na dochodowość branży deweloperskiej, będzie to wpływ niewielki. Wiele młodych osób ma bowiem już jasno określone preferencje – najczęściej chcą nowego mieszkania. Zmiany otworzą więc po prostu drzwi do własnego lokum nowej grupie odbiorców – tej, która i tak nie tworzyła popytu na rynku pierwotnym.
Duże korzyści dla rodzin wielodzietnych
Do tej pory z programu najczęściej korzystały osoby bezdzietne oraz małżeństwa wychowujące jedno dziecko. Nowelizacja ustawy zwiększa zarówno dostępność dopłat dla rodzin wielodzietnych, jak i ich wielkość. W wyniku wprowadzonych zmian rodziny z dwojgiem dzieci dostaną dofinansowanie w wysokości 20% wartości przeliczeniowej mieszkania (poprzednio 15%), z kolei rodziny z co najmniej trójką dzieci uzyskają nawet 30% (poprzednio 20%). Ponadto rodziny wielodzietne mogą zacząć się rozglądać za nowym, większym lokum – nowe założenia programu znoszą bowiem kryterium pierwszego mieszkania.