Mamy 30 banków i ponad 2 000 ofert.
Z nami wybierzesz najlepszą.

Interesuje mnie

Porównaj

Na czym polega dywersyfikacja portfela?

Na czym polega dywersyfikacja portfela?

Każdej inwestycji towarzyszy mniejsze lub większe ryzyko wystąpienia strat. Choć nigdy nie da się go całkowicie wyeliminować, możliwe jest jego ograniczenie. W tym celu stosuje się dywersyfikację portfela, czyli jego odpowiednie zróżnicowanie. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu nieco bliżej.

Kontrakty terminowe, akcje, obligacje, lokaty bankowe czy inwestycje w surowce – to tylko przykłady dostępnych przedmiotów inwestycji. Łączy je przede wszystkim to, że każda z nich wiąże się z pewnym poziomem ryzyka.

Na czym polega dywersyfikacja portfela?

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego polega na minimalizacji ryzyka w oparciu o dobór odpowiednich instrumentów finansowych. Oznacza to, że powinniśmy wybrać kilka różnych inwestycji, które różnią się między sobą określonymi cechami. W tym celu możemy dokonać podziału portfela m.in. ze względu na:

  • rodzaj rynku (walutowy, surowców, akcji),
  • branżę (np. akcje spółek funkcjonujących w wybranych gałęziach gospodarki),
  • zasięg geograficzny obejmujący dane walory (np. akcje spółek z danego kraju).

Po co dywersyfikować portfel?

Przykładowo, jeśli w naszym portfelu inwestycyjnym znajdują się jedynie akcje kilku banków, to stan naszych finansów w całości zależy od sytuacji w sektorze bankowym. Choć w przypadku korzystnej koniunktury w tej branży możemy sporo zarobić, to w praktyce nic nie uchroni nas przed jej ewentualnym pogorszeniem. Taka strategia jest nie tylko ryzykowna, ale na dłuższą metę również nieefektywna. Dzięki dywersyfikacji w najgorszym przypadku będziemy mieli stratę tylko z części inwestycji, a nie z całości zainwestowanego kapitału. Najbardziej opłacalne jest dążenie do posiadania takiego składu portfela inwestycyjnego, który generuje możliwie jak najwyższy zysk przy jednoczesnym jak najniższym poziomie ryzyka.

Mniejsze ryzyko czy większe zyski?

W praktyce ostateczny kształt zdywersyfikowanego portfela zależy od osobistych preferencji inwestora. Jeśli oczekuje on wysokiej stopy zwrotu, godząc się przy tym na ponoszenie dużego ryzyka, powinien on inwestować przede wszystkim w bardziej agresywne instrumenty finansowe, takie jak m.in. akcje. W przypadku chęci uzyskiwania niewielkich, ale możliwie jak najpewniejszych zysków powinien on zwiększyć np. udział obligacji w portfelu.

Tomasz Słupczyński

Tomasz Słupczyński Ekspert comperia.pl