Ciąża a MdM - czy będzie dopłata na nienarodzone dziecko?
O wysokości dofinansowania w ramach programu Mieszkanie dla Młodych decyduje liczba wychowywanych przez beneficjenta dzieci. A co z nienarodzonymi jeszcze potomkami? Na jaką dopłatę może liczyć kobieta w ciąży?
Dzięki istnieniu programu MdM osoby spełniające jego kryteria mogą liczyć na dopłatę w wysokości nawet 30% ceny nieruchomości. Tak duże kwoty są jednak zarezerwowane dla rodzin wielodzietnych. Osoby bezdzietne mogą zaś liczyć na dofinansowanie w wysokości do 10% wartości nabywanego mieszkania lub domu.
Kto może skorzystać z programu?
Skorzystać z programu MdM mogą osoby poniżej 35 roku życia, które w przeszłości nie posiadały własnego mieszkania (ten wymóg nie obowiązuje jednak rodzin wielodzietnych). Ponadto niespełnienie limitu wiekowego przez jednego z małżonków nie wyklucza z programu – wystarczy, że kryterium spełnia drugi z nich.
Jak działa program MdM?
Od września tego roku można uzyskać dofinansowanie zarówno na zakup mieszkania na rynku pierwotnym, jak i z drugiej ręki. Dzięki programowi beneficjenci otrzymują dopłaty do wkładu własnego, który jest wymagany w przypadku zaciągania kredytu hipotecznego. Można go otrzymać w jednym z banków uczestniczących w programie, posiadających zawartą umowę z BGK. Taki kredyt musi zostać zaciągnięty:
- w złotówkach,
- co najmniej na 15 lat,
- przy udziale środków własnych nieprzekraczającym 50% ceny kupowanej nieruchomości.
Liczba dzieci, a wielkość dopłaty
Zgodnie z założeniami programu państwo dopłaca beneficjentom:
- do 10 proc. wartości przeliczeniowej nabywanej nieruchomości - beneficjentom bezdzietnym,
- do 15 proc. wartości przeliczeniowej nabywanej nieruchomości - beneficjentom wychowującym jedno dziecko,
- do 20 proc. wartości przeliczeniowej nabywanej nieruchomości - beneficjentom z dwójką dzieci,
- do 30 proc. wartości przeliczeniowej nabywanej nieruchomości - beneficjentom z co najmniej trójką dzieci.
Liczą się tylko dzieci już wychowywane
Dla przyszłych matek, które dopiero oczekują na swoje potomstwo, nie mamy dobrych wieści. Z przepisów ustawy MdM jasno wynika, że pod uwagę brana jest jedynie liczba dzieci już wychowywanych. Oznacza to, że jeśli w dniu składania wniosku kredytowego nie wychowują żadnego dziecka, mogą liczyć na rządową dopłatę do 10% ceny kupowanego mieszkania lub domu. W takim przypadku warto więc wstrzymać się ze złożeniem wniosku do czasu narodzin dziecka – wtedy dostaniemy 15%. Jeśli rodzice spodziewają się np. "potrójnego szczęścia", mogą liczyć nawet na 30 proc. dofinansowania!