Jak szybko sprzedać mieszkanie bez pośrednika?
Planując sprzedaż mieszkania, możemy skorzystać z pomocy pośrednika lub zająć się tym sami. Obydwie opcje mają swoje wady i zalety. Sprawdźmy jednak, jak sprzedać szybko lokal bez pomocy biura nieruchomości.
Jedną z głównych zalet samodzielnej sprzedaży mieszkania jest brak kosztów związanych z wynajęciem biura nieruchomości. Wadą takiego rozwiązania jest to, że wszystkich formalności będziemy musieli dopełniać sami. Gdy korzystamy z usług pośrednika, to on prowadzi całą procedurę sprzedaży. Prowizja pobierana przez biura nieruchomości waha się w granicach 1,5%-4% ceny transakcyjnej + VAT. W praktyce wynosi od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Koszt pośrednictwa jest zwykle podzielony pomiędzy sprzedającego a kupującego, choć może być przeniesiony tylko na jedną ze stron.
W przypadku, gdy zdecydujemy się na samodzielną sprzedaż mieszkania, musimy przygotować się na pełne zaangażowanie na każdym etapie transakcji. Prześledźmy je.
1. Przygotowanie oferty
Pierwszym etapem sprzedaży mieszkania jest rzetelne przygotowanie oferty, a tym samym rozsądna wycena nieruchomości. Zbyt wysoka wartość lokalu zniechęci kupujących, natomiast niska cena wzbudzi podejrzenia i nieufność. Gdy chcemy uzyskać fachową wycenę, możemy wynająć rzeczoznawcę majątkowego, jednak taka usługa wiąże się z dodatkowym kosztem.
2. Skompletowanie dokumentów
Następnym krokiem powinno być przygotowanie wszystkich dokumentów dotyczących mieszkania, w tym kopii aktu notarialnego, a także wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania terenu, na którym znajduje się sprzedawane mieszkanie.
3. Zamieszczanie ogłoszeń
Kolejny etap to wybór kanału dystrybucji naszej oferty sprzedaży. Możemy zdecydować się na ogłoszenia w prasie oraz Internecie. Najlepiej skorzystać ze obu opcji naraz, to pozwoli nam dotrzeć do największej grupy odbiorców. Publikując ogłoszenia internetowe, warto podkreślać w ich treści, że oferta pochodzi bezpośrednio od sprzedawcy.
Pamiętajmy, że samodzielna sprzedaż mieszkania wymaga od nas dyspozycyjności. Musimy mieć czas na odbieranie telefonów, odpisywanie na e-maile, a także na prezentacje mieszkania zainteresowanym nabywcom.
4. Finalizowanie transakcji
W przypadku, gdy już znajdziemy kupującego, pozostaje finalizacja transakcji. Musimy wyszukać i wynająć notariusza, który przygotuje wszystkie dokumenty. Jeśli nabywca potrzebuje czasu na uzyskanie kredytu hipotecznego, powinniśmy podpisać umowę przedwstępną i zażądać wpłaty zadatku lub zaliczki. Jest to forma zabezpieczenia dla obydwu stron na wypadek, gdyby nie doszło do ostatecznego zawarcia transakcji.