Mamy 30 banków i ponad 2 000 ofert.
Z nami wybierzesz najlepszą.

Interesuje mnie

Porównaj

Długi nie przepadają - po latach wrócą ze zdwojoną siłą

Długi nie przepadają - po latach wrócą ze zdwojoną siłą

Nieważne, czy zadłużamy się po to, aby spełniać swoje marzenia, czy też z konieczności - kredyty i pożyczki po prostu trzeba spłacać. Niezwykle ważne jest też to, aby swoje zobowiązania regulować w terminie. Jeśli zdarzy nam się wpadka, po latach stary dług może wrócić ze zdwojoną siłą. Dlaczego?

Jeżeli dane o naszym długu widnieją w biurze informacji gospodarczej, mamy kłopot. To samo dotyczy sytuacji, gdy wpis na czarnej liście dotyczy długu już przedawnionego, którego zgodnie z prawem nie musimy już spłacać. Jeśli zechcemy wziąć kredyt, bank będzie nas postrzegał jako osoby niesolidne i niegodne zaufania, w efekcie czego nie otrzymamy żadnej pożyczki.

Skąd banki wiedzą o niespłaconych długach?

Banki mogą pozyskać informacje o naszych zobowiązaniach finansowych – zarówno obecnych, jak i zaciągniętych w przeszłości – na trzy sposoby. Dane dotyczące aktualnych długów (różnego rodzaju) są udostępniane przede wszystkim przez biura informacji gospodarczej, takie jak Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. Z kolei informacje o opóźnieniach w regulowaniu rat kredytów - nawet tych już spłaconych - bank może znaleźć w BIK-u oraz w prowadzonych przez siebie archiwach.

Jak długo BIK przechowuje naszą historię kredytową?

Biuro Informacji Kredytowe gromadzi, przechowuje i udostępnia dane dotyczące historii kredytowej klientów banków i SKOK-ów. Tego rodzaju informacje mogą być udostępnianie tylko do czasu całkowitej spłaty zadłużenia lub dłużej (nawet przez 5 lat) - zależnie od wyrażonej przez nas zgody podczas podpisywania umowy kredytowej (lub później). Gdy jednak znacznie opóźnialiśmy się z ratami (powyżej 60 dni) i minęło przynajmniej 30 dni od poinformowania nas przez bank lub SKOK o tym opóźnieniu oraz zostaliśmy poinformowani o zamiarze przetwarzania danych bez naszej zgody, BIK może przetwarzać dane o naszym niechlubnym kredycie bez naszej zgody nawet przez okres 5 lat od spłaty kredytu. Warto przy tym dodać, że dane te mogą być przechowywane przez BIK bez naszej zgody ogółem przez 12 lat od spłaty zadłużenia, ale już tylko dla celów statystycznych.

BIG pilnuje teraźniejszości

Biura Informacji Gospodarczej mogą przechowywać dane dotyczące wyłącznie bieżących zobowiązań finansowych. W przypadku, gdy zadłużenie zostanie spłacone, dłużnik zostaje usunięty z rejestru. Obowiązek poinformowania o uregulowaniu długu leży po stronie wierzyciela, który musi zgłosić ten fakt w ciągu 14 dni od chwili uregulowania należności przez dłużnika.

Spłacaj długi za wszelką cenę

Spłacanie zobowiązań finansowych w terminie to podstawa w przypadku ubiegania się o kolejne pożyczki w przyszłości. Warto dbać o to, aby nie trafić do BIG-u, a w przypadku pojawienia się przeterminowanego zadłużenia – podjąć próby porozumienia się z wierzycielem lub firmą windykacyjną. Zawarcie ugody czy spłata zobowiązania w ratach pozwoli nam uniknąć wpisania na czarną listę i sprawi, że w przyszłości bank nie zamknie przed nami drzwi. 

Renata Grochowska

Renata Grochowska Ekspert comperia.pl