Jak zwiększyć szanse na kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie dla klienta i zarazem duże ryzyko dla banku. Kredytodawcy w przypadku tego rodzaju produktów są szczególnie czujni i bardzo wnikliwie prześwietlają wnioskodawców pod kątem ich zdolności i wiarygodności kredytowej. Czy istnieją sposoby na zwiększenie szans na otrzymanie kredytu na zakup domu lub mieszkania?
Poszczególne banki mają odrębne metodologie szacowania zdolności kredytowej klientów, jednak w każdym przypadku najważniejsze w tej ocenie czynniki są podobne. Znając je, warto zadbać o to, aby przedstawiały nas one w korzystnym świetle wobec każdego kredytodawcy.
Ważna nie tylko wysokość dochodów, ale i ich jakość
Choć banki nadal najprzychylniej pod względem oceny ryzyka kredytowego traktują osoby zatrudnione w ramach umów o pracę na czas nieokreślony, coraz łaskawszym okiem spoglądają na osoby pracujące w oparciu o umowy cywilnoprawne. Udokumentowanie stabilnej historii zarobków – otrzymywanych choćby w ramach umów o dzieło – sprawi, że wnioskodawca zostanie potraktowany podobnie jak zatrudniony na etat, choć bank może przyjąć do wyliczenia jego zdolności kredytowej mniej niż 100% pensji otrzymywanej na rękę.
Współkredytobiorca mile widziany
Dla poprawy własnej zdolności kredytowej, o ile to możliwe, o kredyt hipoteczny warto ubiegać się wspólnie z drugą osobą (rodzicem, małżonkiem) – dla banku wiąże się to bowiem z większym bezpieczeństwem.
Gotówka, oszczędności, inwestycje
Posiadana gotówka, oszczędności, a także środki zainwestowane, np. w lokaty bankowe czy papiery wartościowe, nie umykają uwadze banków. Dla kredytodawcy stanowią one niejako dodatkowe zabezpieczenie, a także gwarancję, że na wypadek np. tymczasowej utraty innych źródeł dochodów nasze możliwości spłaty kredytu nie ulegną zmniejszeniu. Swoją wiarygodność kredytową możemy również zwiększyć poprzez ustanowienie zabezpieczenia spłaty kredytu w postaci innej posiadanej nieruchomości - oczywiście nieobciążonej hipoteką.
Pozytywna historia kredytowa
Spłacone w przeszłości kredyty i pożyczki pozwalają nam budować pozytywną historię kredytową – oczywiście, o ile spłacaliśmy je sumiennie, w terminie. Fakt ten zostanie doceniony przez bank i będzie pozytywnym sygnałem świadczącym o naszej solidności i wiarygodności.
Bieżące finanse
Naszą zdolność kredytową mogą tymczasem zmniejszyć wszelkie aktualnie spłacane zobowiązania finansowe czy posiadane limity kredytowe. Nawet niewielkie raty kredytu mogą przełożyć się na spadek zdolności kredytowej rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Warto rozważyć w tym przypadku przedterminową spłatę długu. Pozytywnie zostanie również ocenione pozbycie się limitów na kartach kredytowych - nawet jeśli nie są one wykorzystywane.