Karta kredytowa dla studenta
Studenci mogą liczyć na bogatą ofertę produktów bankowych adresowanych wyłącznie do nich. Wśród nich można znaleźć nie tylko konta osobiste czy karty debetowe, ale również karty kredytowe. Te ostatnie na tę chwilę są dostępne jedynie w wybranych bankach, m.in. w BZ WBK oraz PKO BP.
Wielu studentów regularnie otrzymuje środki pieniężne w postaci stypendium naukowego lub socjalnego czy kieszonkowego od rodziców. Część z nich pracuje również dorywczo, a niektórzy nawet w ramach umowy o pracę. Niezależnie od źródła dochodów studenci mogą jednak skorzystać z oferty kart kredytowych.
Kto może otrzymać kartę kredytową?
O kartę kredytową mogą ubiegać się przede wszystkim ci studenci, którzy zaliczyli pierwszy semestr lub rok studiów. Co więcej, aby otrzymać taki "plastik" nie trzeba nawet posiadać stałej pracy. W niektórych bankach wystarczy wykazać regularne, comiesięczne wpływy (przykładowo w BZ WBK wystarczy deklaracja przychodu minimum
650 zł miesięcznie z dowolnego źródła), którymi mogą być m.in:
- środki pieniężne od najbliższych,
- wynagrodzenie za prace dorywcze,
- alimenty,
- stypendium socjalne i naukowe.
Jako potwierdzenie występowania takich wpływów finansowych może posłużyć np. wyciąg z rachunku bankowego za kilka ostatnich miesięcy. Na jego podstawie bank oceni zdolność kredytową studenta i ustali odpowiedni dla niego limit kredytowy.
Która karta lepsza?
Najważniejszymi elementami związanymi z kartami kredytowymi dla studentów są:
- dostępny limit kredytowy,
- długość okresu bezodsetkowego,
- oprocentowanie transakcji bezgotówkowych oraz gotówkowych (po upływie okresu bezodsetkowego).
Dostępny limit kredytowy nie może stanowić kluczowego dla studenta sposobu pozyskiwania pieniędzy. Młode osoby powinny traktować karty kredytowe jako sposób na zdobycie drobnego wsparcia finansowego – lepiej jest więc wybrać niewielki limit kredytowy, który będzie niejako chronił przed rozrzutnością i popadnięciem w długi. O wiele ważniejsza jest długość okresu bezodsetkowego – warto zadbać, aby był on możliwie jak najdłuższy. W przypadku kart dla studentów w BZ WBK wynosi on 54 dni, z kolei w PKO BP - 55 dni. Ponadto tego rodzaju produkty mogą również gwarantować różnego rodzaju promocje, rabaty i upusty oferowane w sklepach.