Mamy 30 banków i ponad 2 000 ofert.
Z nami wybierzesz najlepszą.

Interesuje mnie

Porównaj

Ubezpieczenie upraw ozimych w połowie dotowane przez rząd

Ubezpieczenie upraw ozimych w połowie dotowane przez rząd

Rolnicy stanowią grupę zawodową, której działalność jest najbardziej narażona na straty wynikające z czynników, na które nie mają żadnego wpływu. Dlatego też powinni oni zadbać o odpowiednie ubezpieczenie posiadanych upraw – zwłaszcza ozimych upraw polowych. Dzięki temu trud pracy nie pójdzie na marne w przypadku wystąpienia ostrej zimy czy wiosennych przymrozków. Warto tym bardziej, że składki ubezpieczenia upraw ozimych mogą być w połowie dotowane przez rząd.

Niekorzystna zmiana klimatu i coraz częstsze występowanie niszczycielskich zjawisk atmosferycznych zwiększają ryzyko pojawienia się szkód w gospodarstwie rolnym. Producenci rolni mogą jednak liczyć na pomoc państwa, które w połowie dotuje składki ubezpieczenia najważniejszych upraw polowych.

Co należy ubezpieczyć i przed czym?

Rolnicy nie tylko powinni, ale mają wręcz obowiązek wykupić ubezpieczenie chroniące przynajmniej 50% posiadanego areału upraw przed jednym z zagrożeń:

  • suszą,
  • powodzią,
  • gradem,
  • przymrozkami wiosennymi,
  • ujemnymi skutkami przezimowania.

Nabycie polisy chroniącej od skutków wystąpienia jednego z trzech ostatnich ryzyk powinni rozważyć przede wszystkim w okresie jesiennym. Dla upraw zbóż ozimych, takich jak rzepak, jęczmień ozimy czy pszenica ozima, najważniejsza jest ochrona przed ujemnymi skutkami przezimowania. Niemniej jednak bezcenne bezpieczeństwo w czasie zimy może zapewnić jedynie kompleksowy pakiet ochronny. Należy przy tym zaznaczyć, że ochronę warto zapewnić nie tylko uprawom ozimym, ale również m.in. wieloletnim sadom.

Dopłaty z budżetu państwa

Rolnikom dopłaty do polis przysługują na podstawie zapisów Ustawy o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Należy jednak zaznaczyć, że państwo finansuje 50% składki ubezpieczeniowej w sytuacji, gdy stawka taryfowa nie przekracza 3,5% lub 5% sumy ubezpieczenia (progi są różne dla różnych upraw). W sytuacji, gdy stawka przekroczy 6% sumy ubezpieczenia, dopłata nie przysługuje. Jedynie w przypadku polis chroniących warzywa i owoce przepisy są bardziej przyjazne – nawet jeśli rolnik ubezpieczy sad przy stawce 8% sumy ubezpieczenia, państwo zapłaci 2,5% sumy ubezpieczenia (czyli połowę z ustawowych 5%).

O czym należy pamiętać?

Z ubezpieczeniem upraw ozimych warto się pośpieszyć. Sezon sprzedaży polis z dofinansowaniem państwa kończy się pod koniec listopada. Co więcej, należy pamiętać o obowiązującym okresie karencji. W przypadku ubezpieczenie od ujemnych skutków przezimowania wynosi on 15 dni - przez taki okres czasu uprawy pozostaną bez ochrony, co w okresie jesienno-zimowym generuje duże ryzyko wystąpienia strat finansowych.

Emilia Kasińska

Emilia Kasińska Ekspert comperia.pl