Konto oszczędnościowe czy lokata? Na czym zyskamy najwięcej?
Produktów finansowych umożliwiających inwestowanie nadwyżek finansowych jest wiele - przyjrzyjmy się jednak obecnemu oprocentowaniu tych najbezpieczniejszych: lokat terminowych oraz kont oszczędnościowych, by ocenić gdzie zyskamy najwięcej.
W Polsce od wielu miesięcy mamy do czynienia z deflacją, a więc z sukcesywnym spadkiem średniego poziomu cen. Jest to niekorzystne z punktu widzenia osób korzystających z produktów depozytowych, których opłacalność zależy od poziomu stóp procentowych. Przy niskiej inflacji lub deflacji stopy procentowe są niskie, a co za tym idzie, niskie jest też oprocentowanie lokat terminowych oraz kont oszczędnościowych.
Porównywalne zyski
Obecnie oprocentowanie kont oszczędnościowych i lokat terminowych oscyluje wokół bardzo zbliżonego poziomu. W przypadku depozytów 1-miesięcznych wynosi ono 1,12% z kolei trzymiesięcznych – 1,5%. Można też spotkać bardziej opłacalne lokaty terminowe, które dedykowane są jednak przede wszystkim nowym klientom - ich oprocentowanie sięga 3-4%, a nawet 5% w skali roku. Podobnie jest w przypadku kont oszczędnościowych – najlepsze z nich gwarantują 3-4% zysku w skali roku. Średni zysk z rachunków oszczędnościowych to zaś 1,62% rocznie.
Obydwa produkty – w pełni bezpieczne
Niezależnie od tego, czy trzymamy środki na lokacie terminowej czy też koncie oszczędnościowym – nasze pieniądze są w pełni bezpieczne. Zapewnia to istnienie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który obejmuje gwarancją środki do równowartości 100 tys. euro. Oznacza to, że klienci lokujący oszczędności w produkty bankowe, otrzymają zwrot swoich pieniędzy nawet w przypadku zaistnienia tak mało prawdopodobnego zdarzenia jak upadek danego banku.
Przewaga kont oszczędnościowych
W przeciwieństwie do lokat terminowych klienci korzystający z kont oszczędnościowych mają zagwarantowany łatwy dostęp do zgromadzonych pieniędzy. Mogą dokonywać wypłat i wpłat środków w dowolnym momencie – nie tracąc przy tym naliczonych odsetek. Co więcej, z kont oszczędnościowych można także wykonywać przelewy, przy czym należy zaznaczyć, że w danym miesiącu bezpłatny jest zazwyczaj tylko jeden. Taki produkt bankowy można więc polecić przede wszystkim osobom, które oczekują elastycznego rozwiązania, które nie zamrozi ich środków na dłuższy okres czasu. Z kolei lokaty terminowe mogą okazać się atrakcyjną opcją jedynie pod warunkiem, że klient może pozwolić sobie na dłuższe rozstanie ze zgromadzonymi na niej środkami.