Mamy 30 banków i ponad 2 000 ofert.
Z nami wybierzesz najlepszą.

Interesuje mnie

Porównaj

Konto oszczędnościowe zamiast ROR-u?

Konto oszczędnościowe zamiast ROR-u?

Konto oszczędnościowe pozwala zarobić na odsetkach, a przy tym stanowi dużą pomoc w zarządzaniu domowymi finansami. ROR to tymczasem konto rozliczeniowe, które powinno służyć jako podstawowe konto do operacji finansowych, takich jak wykonywanie przelewów i płatności kartą debetową. Czy może jednak warto założyć rachunek oszczędnościowy zamiast konta osobistego, skoro to pierwsze jest wyżej oprocentowane?

Oferowane przez banki konta oszczędnościowe raczej nie nadają się do przetrzymywania na nich pieniędzy na bieżące wydatki, ponieważ koszty wypłat z rachunku często są wyższe niż osiągane przez deponenta przychody.

Konto oszczędnościowe a ROR

W przypadku, gdy konto bankowe ma nam służyć przede wszystkim do regulowania codziennych wydatków, raczej zrezygnujmy z wykorzystywania do tego konta oszczędnościowego. W przypadku większości rachunków wystarczy, że dokonamy kilku wypłat z rachunku oszczędnościowego w miesiącu, a zarobione odsetki będą niższe niż poniesione koszty.

Główną zaletą kont oszczędnościowych jest ich oprocentowanie, porównywalne nawet z lokatami. Dodatkowym walorem tego typu kont jest także możliwość wypłaty pieniędzy w każdej chwili, bez utraty należnych odsetek. Jednak, jeśli będziemy chcieli wypłacać pieniądze z takiego rachunku częściej niż raz w miesiącu, na ogól będziemy musieli zapłacić za to wysoką prowizję (zwykle 7-10 zł od drugiej i kolejnej transakcji w danym okresie rozliczeniowym).

ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, z kolei nie nadaje się do oszczędzania, ponieważ w tego typu kontach banki nie zapewniają klientom wysokiego oprocentowania, a często wręcz ROR-y w ogóle nie są oprocentowane.

Dwa konta do różnych celów

Banki posiadają w swojej ofercie różne rodzaje kont - stworzone do odmiennych celów. ROR służyły do rozliczania się i ma niskie oprocentowanie, natomiast celem konta oszczędnościowego jest oszczędzanie i dlatego ma środki na niem zgromadzone są wyżej oprocentowane. W przypadku, gdy klient nie wie, jaka jest różnica pomiędzy tymi rachunkami, będzie trzymał swoje środki na rachunku głównym, bez zarabiania na swoim kapitale. Najlepiej więc posiadać w tym samym banku (by w ramach jednej bankowości elektronicznej móc zarządzać wszystkimi rachunkami) oba typy kont. Zależnie od naszych potrzeb, będziemy pieniądze przerzucać z ROR-u na konto oszczędnościowe lub odwrotnie, uważając jednak na opłaty za przelewy z KO.

Zakładając zarówno konto oszczędnościowe, jak też ROR, zawsze należy dokładnie zapoznać się z tabelą opłat i prowizji. Tylko w ten sposób możemy być świadomi, jakie opłaty czyhają na nas za zlecanie wykonania poszczególnych operacji bankowych (przede wszystkim wypłat z rachunku - czy to gotówkowych, czy przelewów).

Marzena Kazbieruk

Marzena Kazbieruk Ekspert comperia.pl