W co inwestować na początku nauki o giełdzie?
Niskie stopy procentowe sprawiają, że osoby posiadające kapitał szukają innych sposobów pomnażania pieniędzy niż lokaty czy obligacje. Lepsze zyski i możliwości daje giełda. Jednak, by skutecznie tam pomnażać swój majątek, trzeba się zapoznać z zasadami działania giełdy. W co powinien inwestować początkujący inwestor?
Zanim zaczniemy swoją przygodę z giełdą, powinniśmy poszukać informacji na temat dostępnych tam sposobów inwestowania. Następnie musimy udać się do domu maklerskiego w celu założenia rachunku inwestycyjnego. Gdy już posiadamy takie konto, możemy zacząć się zastanawiać nad tym, w jakie akcje zainwestować posiadany kapitał.
Jak inwestować?
W przypadku, gdy nie chcemy ponosić zbyt dużego ryzyka na giełdzie, a do tego nie mamy czasu na codzienne obserwowanie notowań i analizowanie wyników finansowych spółek, powinniśmy przyjąć styl konserwatywny lub zrównoważony. Koncepcja ta polega na kupowaniu tylko akcji spółek solidnych emitentów i dywersyfikacji swojego portfela. Inwestorzy lubiący ryzyko powinni zainwestować w akcje spółek, które wyróżniają się dużą zmiennością kursów, ale za to dają wysokie stopy zwrotu. Decydując się na tego rodzaju inwestycje, warto przeanalizować przede wszystkim firmy znajdujące się w składzie indeksu WIG40.
Co warto poznać?
Aby stać się skutecznym graczem na giełdzie, powinniśmy zapoznać się z :
- analiza techniczną i fundamentalną,
- zarządzaniem kapitałem,
- psychologią inwestowania,
- wiedzą i inteligencją, czyli inwestujmy w to, co rozumiemy.
Plan inwestycyjny
Kolejnym ważnym krokiem na drodze do stania się graczem giełdowym jest określenie planu inwestycyjnego. Do tego powinniśmy wykorzystać metody analizy technicznej, które pozwolą nam określić warunki, kiedy kupić akcje, a kiedy je sprzedać. Można to zrobić na podstawie prostego wykresu, np. podwójne dno, podwójny szczyt lub głowa i ramiona.
Wolumen transakcji
Bardzo istotne dla każdego gracza giełdowego jest określenie odpowiedniego wolumenu transakcji, tzn. musimy zdecydować, czy inwestujemy w akcje całość środków posiadanych na rachunku, czy tylko ich część. Dodatkowo powinniśmy także określić poziom cenowy akcji, tzn. kiedy redukujemy, a kiedy zwiększamy wolumen pozycji.
Dywersyfikacja portfela
Kolejna ważna decyzja dotyczy dywersyfikacji portfela, tzn. potrzebne jest określenie, czy inwestujemy tylko w jedną spółkę, czy w kilka. Dla początkujących inwestorów lepszym rozwiązaniem jest kupowanie akcji kilku spółek. Dobry plan inwestycyjny wymaga podsumowania po każdej transakcji, to pozwoli na wyciągnięcie wniosków i określenie, co przyczyniło się do jej powodzenia lub straty. Wszystkie te kroki pozwolą początkującemu graczowi udoskonalić swój warsztat inwestycyjny.