Mamy 30 banków i ponad 2 000 ofert.
Z nami wybierzesz najlepszą.

Interesuje mnie

Porównaj

Dyspozycja na wypadek śmierci - na ile chroni nasze pieniądze?

Dyspozycja na wypadek śmierci - na ile chroni nasze pieniądze?

Właściciele rachunków bankowych mogą ustanowić dyspozycję wkładem na wypadek swojej śmierci. Zgodnie z nią, środki pieniężne zgromadzone na koncie zostaną rozdzielone pomiędzy osoby wskazane w dyspozycji. O tym, kto i jaką kwotę może otrzymać po zmarłym, informujemy poniżej.

Łączna kwota, jaką bank może wypłacić osobom wskazanym w dyspozycji wkładem na wypadek śmierci złożonej przez klienta, nie może przekraczać dwudziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, pomniejszonego o wypłaty nagród z zysku. Obecnie ten limit kwotowy wynosi ok 80 tys. zł.

Kogo można wskazać w dyspozycji?

Posiadacz rachunku może zlecić bankowi wypłatę środków po swojej śmierci, takim osobom jak:

  • małżonek,
  • wstępni (dzieci, wnuki),
  • zstępni (rodzice, dziadkowie),
  • rodzeństwo.

W dyspozycji można wskazać dowolną liczbę osób, które kwalifikują się do jednej z wyżej wymienionych grup. Aby otrzymać przyznane środki, dana osoba musi przedstawić w banku akt zgonu zmarłego posiadacza rachunku

Dowolne kwoty dla różnych osób

Wydając dyspozycję wkładem na wypadek śmierci, posiadacz rachunku określa wysokość środków, która ma zostać przekazana przez bank upoważnionej osobie. Choć każdej z osób może on przydzielić różną kwotę, ich suma może wynieść maksymalnie 80 tys. zł.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Warto wiedzieć, że środki pieniężne, które zostały objęte dyspozycją na wypadek śmierci, nie zasilają masy spadkowej po zmarłym, a co za tym idzie wypłacane są niezależnie od innych dziedziczonych kwot i majątku. Co więcej, nie jest możliwe ustanowienie dyspozycji na wspólnym koncie bankowym.

Ilona Maciejuk

Ilona Maciejuk Ekspert comperia.pl