Konto w małżeństwie: współwłaściciele czy pełnomocnicy?
W wielu małżeństwach zazwyczaj tylko jeden z małżonków zarządza domowymi finansami, a co za tym idzie, wszelkie rachunki i faktury są w takim przypadku opłacane z jego konta bankowego. Aby usprawnić funkcjonowanie rodzinnych finansów, warto jednak zdecydować się na wspólny rachunek lub ustanowienie pełnomocnictwa. Poniżej podpowiadamy, które z tych rozwiązań jest atrakcyjniejsze.
W przypadku współwłasności małżonkowie mogą korzystać z rachunku na równych prawach, w takim samym zakresie. Inaczej jest z pełnomocnictwem, które charakteryzuje się tym, że właściciel konta określa indywidualnie zakres operacji dostępnych dla upoważnionego małżonka.
Wspólne konto
Na posiadanie wspólnego konta decydują się nie tylko małżeństwa, ale także osoby żyjące w związkach nieformalnych. Takie rozwiązanie ułatwia przede wszystkim zarządzanie budżetem domowym, planowanie wydatków czy płacenie rachunków. Dzięki niemu można także zwiększyć szansę na uzyskanie kredytu. Sytuacja ekonomiczna małżonków jest bowiem w takim przypadku bardziej przejrzysta, a bank widzi ponadto, że małżonkowie wspólnie troszczą się o domowy budżet. Co więcej, gdy któregoś z nich zabraknie, drugi współwłaściciel-małżonek ma pełne prawo do dysponowania pieniędzmi zgromadzonymi na rachunku.
Pełnomocnictwo
Małżonkowie, którzy preferują trzymanie pieniędzy na rachunku indywidualnym, mogą udzielić partnerowi pełnomocnictwa do konta. Takie upoważnienie może przyjąć postać pełnomocnictwa ogólnego lub ograniczonego. W tym pierwszym przypadku małżonek-pełnomocnik będzie miał takie same uprawnienia jak właściciel rachunku, jednak bez możliwości zaciągania kredytów czy udzielania dalszych pełnomocnictw. Upoważniony małżonek może za to m.in. wypłacać i wpłacać środki, bez żadnych limitów. W przypadku ograniczonego pełnomocnictwa właściciel wprowadza dla pełnomocnika m.in. dozwolony zakres czynności bankowych czy limity wypłat pieniędzy. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku śmierci właściciela rachunku pełnomocnictwo - bez względu na rodzaj - wygasa, a małżonek traci dostęp do konta.
Co wybrać?
Małżeństwa powinny wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw dotyczące obydwu rozwiązań i ocenić, które z nich będzie dla na nich wygodniejsze. Choć współwłasność konta daje wiele korzyści i usprawnia wszelkie rozliczenia, przez niektórych małżonków może być postrzegana jako zbyt ograniczająca niezależność. Z kolei pełnomocnictwo jest wprawdzie pewnym kompromisem, ale pozbawionym najważniejszych zalet, takich jak m.in. możliwość wspólnego zarządzania domowymi finansami czy wygodnego rozliczania zobowiązań.