Upadłość konsumencka po rozwodzie szansą na nowy start
Od początku bieżącego roku obowiązuje nowe, zliberalizowane prawo dotyczące upadłości konsumenckiej. Na zmianach w przepisach skorzystają przede wszystkim osoby znajdujące się w trakcie rozwodu lub tuż po jego orzeknięciu, które uzyskają dzięki upadłości szansę na nowy start.
Utrata praca, rozwód, ciężka choroba – to tylko przykłady okoliczności, które nie tylko negatywnie odbijają się naszym samopoczuciu, ale mogą również skutkować pogorszeniem sytuacji finansowej. Osoby zadłużone, które nie radzą sobie z zaciągniętymi zobowiązaniami, mogą jednak ogłosić upadłość konsumencką i uwolnić się od ciężaru długów.
Upadłość konsumencka - co to jest?
Upadłość konsumencka pozwala osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej częściowo zredukować lub całkowicie umorzyć zobowiązania finansowe. By móc skorzystać z takiego rozwiązania, niewypłacalność musi mieć jednak charakter niezawiniony. Oznacza to, że na pozytywne rozpatrzenie wniosku o ogłoszenie upadłości mogą liczyć przede wszystkim dłużnicy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej wskutek zdarzeń nadzwyczajnych i niezależnych od swoich działań (np. utraty pracy, wypadku, choroby). Z kolei dla osób, które dopuściły się rażącego niedbalstwa, np. zaciągając w sposób lekkomyślny kredyty i pożyczki przekraczające ich możliwości finansowe, opcja ta pozostaje niedostępna.
Skutki upadłości konsumenckiej
Konsument ogłaszający swoją upadłość traci wszystkie dobra, które posiada – włącznie z mieszkaniem. Zachowanie nieruchomości jest możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach i to pod warunkiem, że zgodzą się na to wierzyciele dłużnika. Zazwyczaj niewypłacalnemu dłużnikowi pozostawia się kwotę, która umożliwi wynajem lokum na okres od 12 do 24 miesięcy. Ponadto ogłaszający upadłość musi się liczyć z koniecznością sumiennej realizacji planu spłaty wierzycieli, który jest ogłaszany przez sąd i może obowiązywać przez okres do 3 lat. W tym czasie nie jest możliwe podejmowanie żadnych działań, które mogłyby narazić wierzycieli na szkodę (np. zaciąganie kolejnych zobowiązań).
Wymiar sprawiedliwości łaskawy dla rozwodników
Wnioski o upadłość osób rozwiedzionych, samotnie wychowujących dzieci czy też płacących alimenty na dzieci zazwyczaj są rozpatrywane pozytywnie. Sądy niechętnie przystają jednak na takie rozwiązanie w sytuacji, gdy wnioskodawca pozostaje wprawdzie bez pracy, ale mógłby podjąć aktywność zawodową.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Warto mieć świadomość faktu, iż choć upadłość konsumencka stanowi dobry – a niekiedy wręcz jedyny – sposób na ułożenie sobie dalszego życia, nie zwalnia jednak z obowiązku płacenia alimentów czy rent odszkodowawczych. Oznacza to, że dłużnik nie może za jej pomocą uchylić się od konieczności zrekompensowania szkód czy krzywd, które wyrządził.