Oszczędzanie w związku: jak nakłonić partnera do ograniczania wydatków?
Dbanie o domowe finanse tylko przez jedną osobę w związku nie przyniesie dobrych skutków dla domowego budżetu - jak w takim razie wyrobić u partnera nawyk oszczędzania i nakłonić go do ograniczania wydatków?
Warto zrozumieć, że oszczędzanie to tak naprawdę sztuka i zadanie dla całego gospodarstwa domowego, a nie tylko dla jednej osoby w związku. Nic jednak na siłę, bo to może przynieść tylko negatywne skutki. Trudno zmienić własne nawyki, nie mówiąc już o zmienianiu przyzwyczajeń partnera. Nie oznacza to jednak, że taka zmiana nie jest możliwa.
Zacznij zmiany od siebie!
Zachęcanie do oszczędzania należy rozpocząć od zmiany własnej postawy. Musimy zrozumieć, że nie wolno nikogo zmieniać na siłę. Gdy zaczniemy partnera przekonywać o konieczności oszczędzania i nalegać na to, bardzo prawdopodobne, że dojdzie do sprzeczki lub nawet do poważnej kłótni. Lepiej namawiać tę drugą osobę do oszczędzania własnym przykładem i pozwolić jej dojrzeć do tej decyzji. Od razu warto gromadzić paragony lub zapisywać wydatki, a potem trzymać te materiały w widocznym miejscu. Warto wciągnąć partnera do czynności spisywania wydatków, ale na zasadzie pomocy, na przykład pytając, do jakiej kategorii zakwalifikować dany zakup. Z dużym prawdopodobieństwem partner zacznie się zastanawiać nad klasyfikacją wydatków, bo będzie chciał nam pomóc.
Cel jest najważniejszy
Decydując się na ograniczanie wydatków, nie można zapomnieć o jasnym zdefiniowaniu celu naszego oszczędzania. Jeśli nie wiemy, do jakiego portu płynąć, do żadnego nie dotrzemy. Tak samo jest z oszczędzaniem. Taki cel warto również pokazać partnerowi. Można poprosić go o pomoc w policzeniu wydatków, argumentując to chęcią weryfikacji budżetu domowego, by sprawdzić, czy możemy na przykład w tym roku pozwolić sobie na wakacje albo pokazać, jak można uzbierać środki na szybsze spłacenie długów.
Pokazuj swój entuzjazm
Warto zarażać partnera własnym entuzjazmem do oszczędzania. Optymizm jest zaraźliwy i trzeba z tego korzystać. Gdy partner zobaczy, jak nam dobrze idzie ograniczanie wydatków, może również podjąć wyzwanie. Warto zacząć wspólnie planować domowy budżet i jest to ważny krok we wspólnym oszczędzaniu. Dodatkowo można podsunąć partnerowi ciekawy artykuł lub audycję o oszczędzaniu, jako ciekawostkę, z którą warto się zapoznać.