Na czym polega zbycie pojazdu?
Sprzedając auto, należy złożyć w wydziale komunikacji zawiadomienie o jego zbyciu - sprawdź na czym to dokładnie polega oraz jakie jeszcze czynności powinien dokonać właściciel samochodu po jego sprzedaży.
Przede wszystkim musimy pamiętać, że zbycie pojazdu nie wymaga jego wyrejestrowania, a jak niesłusznie uważa spora część właścicieli aut, nieświadomych właściwej drogi postępowania. Wniosek o wyrejestrowanie samochodu składa się tylko w przypadkach ściśle określonych przez ustawodawcę, są to następujące sytuacje:
- gdy oddamy pojazd do stacji demontażu i ulegnie on złomowaniu,
- gdy auto zostało skradzione,
- gdy pojazd został zarejestrowany za granicą po sprzedaży,
- gdy nastąpiła kasacja samochodu poza granicami Polski,
- gdy udokumentujemy trwałą utratę samochodu, co nie ma nic wspólnego z jego zbyciem.
Formalności w starostwie
Po sprzedaży samochodu zbywca musi dopełnić dwóch spraw formalnych: w urzędzie starostwa i w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym. W pierwszej kolejności należy powiadomić właściwego względem miejsca zamieszkania starostę o sprzedaży samochodu. Ten obowiązek wynika z ustawy Prawo o ruchu drogowym, która określa także termin, w jakim powinniśmy dopełnić tej czynności. Na złożenie zawiadomienia o zbyciu pojazdu mamy 30 dni.
Formalności w towarzystwie ubezpieczeniowym
Drugim obowiązkiem zbywcy jest powiadomienie o sprzedaży pojazdu firmy ubezpieczeniowej, w której mamy wykupioną polisę OC. Ten nakaz wynika z Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Na złożenie stosownego powiadomienia u ubezpieczyciela mamy 14 dni. W takim zawiadomieniu powinny się znaleźć dane zbywcy i nabywcy: imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz numer PESEL, a wypadku osób prawnych - adres siedziby i numeru REGON.
Pobierz formularz
Aby złożyć zawiadomienie o zbyciu pojazdu, potrzebujemy odpowiedni formularz, który możemy wydrukować z Internetu lub pobrać z urzędu. Do tego dokumentu należy dołączyć oryginał umowy kupna-sprzedaży. Oprócz tego zbywca musi posiadać przy sobie dowód osobisty lub paszport w celu potwierdzenia adresu zameldowania.
Współwłaściciele auta
W przypadku, gdy auto było zarejestrowane na kilku właścicieli, wtedy zawiadomienie o jego zbyciu powinno być podpisane przez wszystkich właścicieli. Jeśli sprzedany samochód należał do firmy, czyli osoby prawnej, wtedy w urzędzie należy przedłożyć aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego. Zawiadomienie o zbyciu pojazdu może tylko osoba, która zgodnie z KRS jest do tego upoważniona.
Kary za brak powiadomienia o zbyciu pojazdu
Ustawodawca nakłada na sprzedawcę obowiązek złożenia zawiadomienia o zbyciu pojazdu, ale nie określa kar wynikających z niedopełnienia tej czynności. Problemy zbywcy, który nie dopełnił wszystkich formalności związanych ze sprzedażą pojazdu mogą być jednak dotkliwe, zwłaszcza w sytuacji, gdy kupujący użyje samochodu w celach przestępczych.