Mamy 30 banków i ponad 2 000 ofert.
Z nami wybierzesz najlepszą.

Interesuje mnie

Porównaj

Macie intercyzę i myślicie o kredycie hipotecznym?

Macie intercyzę i myślicie o kredycie hipotecznym?

Chociaż intercyza w Polsce nie jest ciągle popularnym rozwiązaniem, to wiele małżeństw ma formalnie orzeczoną rozdzielność majątkową. Jeśli Wy też macie intercyzę, a myślicie o kredycie hipotecznym, najpierw sprawdźcie, na jakie przeszkody możecie trafić w banku.

Wspólnota majątkowa pomiędzy małżonkami powstaje zaraz po zawarciu związku małżeńskiego. Od tej pory małżonkowie mają prawo zarządzać wspólnym majątkiem. Obydwoje również solidarnie odpowiadają za zaciągnięte zobowiązania. Sytuacja ulega jednak zmianie, gdy zostaje wprowadzona rozdzielność majątkowa - na podstawie intercyzy. Wtedy każdy z partnerów zarządza swoją częścią majątku i odpowiada za własne zobowiązania. Jak na taką sytuację reagują banki, rozpatrując wnioski o kredyt hipoteczny?

Intercyza, czyli sposób na ukrycie przeszłości

W większości przypadków banki podchodzą dość nieufnie do kredytobiorców posiadających rozdzielność majątkową. Wynika to przede wszystkim z faktu, że istnieje wiele przypadków, gdy za pomocą intercyzy kredytobiorcy chcą ukryć, że współmałżonek miał w przeszłości problem ze spłatą swoich zobowiązań lub miał problem z regulowaniem podatków, zalegał ze składkami w ZUS-ie itp. W takiej sytuacji taka osoba miałaby duży problem, żeby otrzymać kredyt, jednak intercyza pozwala im uniknąć kontroli banku. Ten, nawet gdyby chciał sprawdzić historię kredytową współmałżonka kredytobiorcy, musi uzyskać na to jego zgodę.

Dodatkowe warunki banków

Niektóre banki, by uniknąć ryzyka, w którym intercyza zostałaby podpisana przez małżonków tylko dla zaciągnięcia kredytu hipotecznego, wprowadzają dodatkowe obostrzenia dla klientów posiadających rozdzielność majątkową ze współmałżonkiem. Żądają mianowicie, żeby minął określony czas od podpisania intercyzy, zanim będzie można zaciągnąć kredyt. Tak jest na przykład w Eurobanku, Getin Noble Bank i w ING Bank Śląski – 6 miesięcy od ustanowienia rozdzielności majątkowej. Inne banki, jak Bank BPH czy BZ WBK rozpatrują sprawy indywidualnie. Pozostałe instytucje finansowe nie robią oficjalnie żadnych problemów w przypadku intercyzy, ale czasami proszą o dodatkowe dokumenty, zaświadczenia lub zabezpieczenie kredytu.

Jak widać, rozdzielność majątkowa może przysporzyć dodatkowych kłopotów przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Z drugiej jednak strony intercyza to przecież także sposób na zabezpieczenie sytuacji finansowej rodziny, gdy na przykład jeden z małżonków prowadzi firmę.

Emilia Kasińska

Emilia Kasińska Ekspert comperia.pl