Czy zniżki OC poprzedniego właściciela samochodu przejdą na nabywcę?
Choć zakres działania OC pojazdu jest zawsze taki sam (będąc regulowany przez prawo), to ceny polis bywają różne, a wpływ na to mają także zniżki - czy zniżki OC przechodzą na nabywcę samochodu od poprzedniego właściciela pojazdu po jego sprzedaży?
Ubezpieczenie OC komunikacyjne jest w Polsce obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu. Cena OC odzwierciedla ryzyko, jakie ponosi ubezpieczyciel w związku z tego rodzaju polisą. Stąd właśnie różnica w cenie OC u poszczególnych ubezpieczycieli – każdy z nich nieco inaczej rozpatruje ryzyko wynikające ze sprzedaży OC, chociaż jest wiele różnych faktorów, które bywają wspólne dla większości towarzystw ubezpieczeniowych. Ubezpieczyciele podpierają się dokładnymi statystykami, które pokazują, którzy kierowcy powodują wypadki i kolizje oraz jakie samochody biorą w nich najczęściej udział. Największą grupę ryzyka stanowią młodzi kierowcy i to właśnie oni płacą najwięcej za polisę ubezpieczenia OC.
Od czego zależy cena OC?
Wyliczając wysokość składki OC, towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę różne czynniki. Najczęściej są to:
- marka, model i wiek pojazdu,
- wiek kierowcy – młodzi użytkownicy dróg płacą wyższe składki, ponieważ statystycznie powodują więcej wypadków,
- doświadczenie kierowcy – im krócej kierowca posiada prawo jazdy, tym wyższą płaci składkę, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwag staż za kierownicą,
- stan cywilny – kierowca posiadający rodzinę jeździ ostrożniej, niż osoba samotna,
- ilość lat bezszkodowej jazdy – tutaj ostrożna jazda jest premiowana zniżkami. Każdy rok bezszkodowej jazdy to najczęściej 10 proc. zniżki i tak przeważnie aż do pułapu 60 proc.,
- współużytkownicy pojazdu – osoby młode i niedoświadczone zwiększą składkę,
- miejsce zamieszkania – najtaniej będzie w najmniejszych miejscowościach, gdzie ryzyko kolizji z innym pojazdem jest mniejsze z racji mniejszego ruchu.
Co z OC poprzedniego właściciela?
Kupując samochód, stajemy się jedynie posiadaczami pojazdu, a nie zniżek OC poprzedniego właściciela. Staje się tak, ponieważ zniżki są przypisane do konkretnej osoby, a nie do samochodu. Każdy właściciel pojazdu jako kierowca buduje własną historię ubezpieczenia i nie może przejmować zniżek innych osób. Ubezpieczenie przechodzi więc na nowego właściciela auta, ale składki są od nowa kalkulowane przez ubezpieczyciela.